--}}

Buçuktepe İsyanı

Buçuktepe İsyanı, II. Murat'ın (1421-1451) küçük yaştaki oğlu Mehmet'i (Fatih) tahta geçirmesine karşı çıkan Yeniçerilerin çıkardığı bir isyandır.

düzenle|Mart 2007 Osmanlı İmparatorluğu`nda Sultan II. Mahmud döneminde yeniçeriler tarafından, maaşlarını protesto etmek amacıyla başlatılan bir ayaklanma şeklinde ifade edilebilir.

Ekonomide, yükselen enflasyona karşı denge işlevi görecek mali katalizörlerin bulunmaması sebebiyle, yapılan tağşişin, esnaf ve yeniçerilerin alım gücünde ciddi bir düşüşe sebep olduğu ifade edilmektedir.

Tağşiş edilerek akçenin değerinin düşürülmesinin ardından maaşları günlük 3 akçeye gerileyen yeniçeriler, Edirne`de bir tepeyi işgal ederek bu yeni duruma karşı protestolar ile tepkilerini göstermişler ve maaşlarının tekrardan düzeltilmesi taleplerini dile getirmişlerdir.

Sonunda yeniçerilerin protestoları sonuç vermiş ve maaşları günlük 3 akçeden 3,5 akçeye yükseltilmiştir. O günden sonra Edirne`de protestoların yapıldığı tepenin ismi "Buçuktepe"; vakanın ismi ise "Buçuktepe İsyanı" olarak adlandırılmıştır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi, Şevket Pamuk`un "Osmanlı ve Diğer Kentlerde Beşyüz Yıllık Fiyatlar ve Ücretler, 1469-1998" isimli yapıtı ile bu kitaptan özetlediği bilgileri okuyucularına sunan Prof. Emre Kongar`ın "Tarihimizle Yüzleşmek" isimli yapıtından edinilebilir.

Osmanlı-taslak Osmanlı tarihinde isyanlar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.