Bolu Dağı Tüneli

Bolu iline bağlı Bolu Dağı`nda bulunan tünel projesi.

Bolu iline bağlı Bolu Dağı`nda bulunan tünel projesi.

Tarihi

1977 yılında Helsinki Nihai Belgesi Kararları doğrultusunda 10 Avrupa ülkesinin katılımıyla imzalanan ve Avrupa Ekonomik Komisyonu ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğinde halen devam eden TEM (Kuzey-Güney Avrupa Otoyolu) Projesi, Türkiye sınırları içinde Kapıkule`den başlayıp İstanbul-Ankara üzerinden devam ediyor. Anadolu Otoyolu, Gümüşova-Gerede kesimi de bu güzergah üzerinde TEM projesinin bir parçasını oluşturuyor.

Edirne-İstanbul-Ankara eksenindeki ulusal ve uluslararası taşıma talebini karşılamayı amaçlayan otoyol projesi içinde yer alan Bolu Dağı Geçişi ise projenin yapımı tamamlanmayan tek kısmını oluşturuyor.

Yapımında son aşamaya gelinen 25,5 kilometre uzunluğundaki Bolu Dağı Geçişi, Gümüşova-Gerede otoyolunun 30. kilometresindeki Kaynaşlı`dan başlayarak, Doğu yönünde Asarsuyu Vadisi boyunca ilerleyip Bolu Dağı`nı bir tünelde geçiyor ve Yumrukaya mevkiinde sona eriyor.

Bolu Dağı Geçişi Projesi için 1990 yılında ihaleye çıkıldı, ihaleyi İtalyan Astaldi firması yüklendi. Bolu Dağı Geçişi Projesi içinde yer alan Bolu Dağı Tünelinde ilk kazı işlemi ise 1993 yılında başladı.

Toplam 25,5 kilometre uzunluğundaki Bolu Dağı geçişinde, 4,6 kilometre uzunluğunda 4 adet viyadük, yaklaşık 900 metre uzunluğunda 3 adet köprü, yaklaşık 2 bin 900metre uzunluğunda Bolu Tüneli yer alıyor. Bugüne kadar 2 kez sel, 2 kez de depreme maruz kalması nedeniyle projede bazı gecikmeler meydana geldi.Bolu Dağı Tüneli 3 geliş, 3 gidiş şeritli olmak üzere, çift tüp olarak inşaa edildi.

Ankara yönüne doğru olan sağ tüp 2 bin 788 metre, İstanbul yönündeki sol tüp ise 2 bin 954 metre uzunluğunda. Bolu Dağı Geçişi Projesi, genellikle Bolu Tüneli Projesi olarak anılıyor, ancak tünel projenin 3 kilometrelik bölümünü oluşturuyor. Proje için bugüne kadar KDV hariç 811,4 milyon dolar harcandı. Bunun yaklaşık yüzde 35`i tutarındaki 283,5 milyon dolar Bolu Tüneli için kullanıldı.

Açılışı

Tünelin İstanbul-Ankara istikameti 23 Ocak 2007 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi tarafından açıldı.

Tünelin Ankara-İstanbul istikameti 7 Mayıs 2007 günü Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan tarafından açıldı.

Rakamlarla Bolu Dağı geçişi

Maliyet: Yaklaşık 1 milyar dolar

Ankara İstanbul tüpü:3200 metre

İstanbul-Ankara tüpü: 3000 metre

4 bin 644 metre 4 viyadük

9.7 milyon metreküp kazı yapıldı.

7.7 milyon metreküp dolgu yapıldı.

1.3 milyon metreküp beton döküldü.

177 bin ton betonarme demiri kullanıldı.

65 bin metre dökme kazık çakıldı.[1]

Kaynak

23 Ocak 2007-SABAH Gazetesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bolu Dağı Tüneli
Bolu Dağı Tüneli