Bir Zamanlar Osmanlı

Bir Zamanlar Osmanlı, TRT tarafından Herşey Film'e yaptırılan Osmanlı İmparatorluğunda Patrona Halil İsyanı'nı anlatan tarihî dizi.

Bir Zamanlar Osmanlı, TRT tarafından Herşey Film'e yaptırılan Osmanlı İmparatorluğunda Patrona Halil İsyanı'nı anlatan tarihi dizi. İlk olarak "Burası Osmanlı: Sır Kanunu 1711" adı ile tasarlanmıştır fakat TRT Genel Müdürü böyle bir diziyi istemedi. Gerekçe olarak bunun bir belgesel niteliğinde olduğunu, dizi formatında olmadığını göstermiştir. Daha sonra dizide bir zaman atlaması yaşandı, kadroda bazı isimler değiştirildi. Dizinin adı da "Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam" olarak değiştirildi. Dizi yeniden çekildi ve 12 Mart 2012 tarihinde yayın hayatına başladı. . Daha sonra dizi, ekranlara sezon finalinden sonra veda ettiğini açıkladı. Fakat daha sonra dizinin kaldırılmadığını, ama Cemal Hünal'ın kadro dışı kaldığı söylendi. Dizinin adı "Bir Zamanlar Osmanlı" olarak değiştirildi. Cemal Hünal kadro dışı kaldı. Onun yerine Serhat rolüyle Özcan Deniz geldi. Dizi 5 Kasım 2012 günü ikinci sezonuna başladı. Dizi III. Ahmed tahtayken Osmanlı imparatorluğunun yaşadığı Lale Devri dönemini anlatmaktadır. Dizi yeteri kadar izleyicisi olmadığı için 20. bölümde yayından kaldırılmıştır. Mart 2013'te dizinin Osmanlı'da Derin Devlet ismiyle STV'de yeniden başlayacağı açıklanmıştır. 11 Nisan 2013 tarihinde yeni kadrosuyla yayınlanmaya başlamıştır. Hikaye 1711 yılında Osmanlı İmparatorluğu, Rusya İmparatorluğunu yenmiş fakat ardından duraklama dönemine girmiştir.

Hikaye

Patrona Halil'in kardeşinin padişahın emri ile asılmasıyla başlıyor. Dönemde Osmanlı savaştan uzaklaşmış ve daha çok lale bahçelerinde eğlenceler düzenlemiştir. Bu duruma karşı çıkan Yeniçeri ocağı ve bazı padişah karşıtı çeteler örgütlenmeye çalışsalarda bir isyana cesaret edememişlerdir. Fakat Patrona Halil kardeşinin ölümüne çok içerlemiş ve padişah'ın tahtan indirilmesi için halkı galeyana getirme planları yapmaktadır. Bazı kişiler padişaha karşı kurulan komplonun farkına varırlar. Ama bazı şeyler için herşey çok geçtir. Karakterler * Türkan Şoray - Hatice Sultan * Özcan Deniz - Serhat * Fırat Tanış - Patrona Halil * Hazım Körmükçü - Nevşehirli Damat İbrahim Paşa * Kerem Atabeyoğlu - III. Ahmed * Tolga Karel - Kasım * Aslıhan Güner - Esma * Mehrnoosh Esmailpour - Şehrazad * Cem Uçan - Ramazan * Cenk Gürpınar - Yunus * Yılmaz Şerif - Nazım Şeyh * Mehmet Atay - İspiri Zade Mehmet * Bülent Polat - Ahmet * Mustafa Uzunyılmaz - Kaymakçı Mustafa * Bora Akkaş - Şehzade Mahmud * Esra Özüver - Rabia Sultan * Leyla Göksun - Fatma Sultan * Nurettin Sönmez - Gaddar Ali * Mert Karabulut - Derviş * Zeynep Nur Çağlayan - Cemregül * Oktay Berk Yeşilyurt - Mehmet]] * Deniz Akel Bibi * Suat Sungur - İbrahim Müteferrika * Teoman Kumbaracıbaşı - Muslu Beşe * Burç Kasapcı - Külhanbey Uluslararası yayın * Dizi yayınlanmadan TRT tarafından Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne rekor fiyata satılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bir Zamanlar Osmanlı ilgili konular