Billy The KidBilly the Kid`` gerçek ismi ``William H. Bonney`` (d. 23 Kasım 1859 New York City, ABDGerçek doğum günü tam olarak kesin olmamakla beraber, AboutBillytheKid.com – ö. 14 Temmuz 1881 Fort Sumner, New Mexico, ABD), 1877-1878 arası Lincoln Bölge Savaşı`nda bir çok kişiyi elleriyle öldürmüş bir kanun kaçağıdır. Geçmişten beri sadece bir resmi mevcuttur. Kendisi hakkında bir çok sinema filmi çekilmiştir ancak ``Young Guns`` (1988) bunlar arasında Lincoln Bölge Savaşı`nı daha fazla gösteren bir filmdir. Filmin devam filmi ``Young Guns II``de ise kendisinin hapisten kaçması ve eski takımını tekrar kurmasını konu almaktadır. Kendisi hakkında çekilen sinema filmlerinde kendisini bir çok ünlü oyuncu oynamıştır. Kris Kristofferson ve Emilio Estevez bunlar arasındaki en ünlüleridir.

Kendisine özgü çetesiyle Lincoln Bölge Savaşı`nda savaşmıştı. Bazı maden işçileri onu Henry McCarty ismiyle tanırken, çetesinin başının Richard "Dick" Brewer olduğu söylentileri vardır. Savaş sonrası çetesinde ise Jose Chavez Y Chavez, Kaliforniya`da başka bir isim ile yaşamaya başlamış, Doc Scurlock, eşi,kardeşi ve annesiyle doğuya gitmiş, McCloskey ise Billy tarafından şüphelenildiği için öldürülmüştür. Kirli Steve hakkında pek fazla bilgi bulunmazken Richard Brewer`in Buckshot Roberts isimli bir avcıyla çıkan çatışma sonucu öldürüldüğü biliniyor.

Billy the Kid`in Meksika dışına çıkması yasaklanmıştı ve Şerif Patt Garrett tarafından Fort Summer`da yakalandı ve öldürüldü. Kendisinin silahsız olduğu ve karanlıkta öldürüldüğü söylentileri vardır. Fort Sumner`da Charley Bowdre`nin yanında gömülmüştür. Yakınlarda orada, kimsenin tanımadığı bir şahıs görülmüştür. Aynı şahıs mezar taşının üzerine "Arkadaşlar" diye yazmıştır. Young Guns filmi

KaynaklarLinkler

Commons

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.