Bermuda

DEVLETİN ADI: Bermuda BAŞŞEHRİ: Hamilton NÜFUSU: 60.000 YÜZÖLÇÜMÜ: 54 km2 RESMİ DİLİ: İngilizce DİNİ: Hıristiyanlık PARA BİRİMİ: İngiliz para birimi Kuzey Atlas Okyanusunun batı kısımlarında yer alan 120 kadar küçük mercan adaları topluluğu. Tarihi Bermuda Adaları 15. yüzyılda Tuan'de Bermudez adında bir İspanyol denizcisi tarafından keşfedilmiş olup, adalara keşfeden kişinin ismi verilmiştir. Adalar 1609 yılında İngiliz gemiciler Virginya'ya giderken yolda Bermuda Adaları

DEVLETİN ADI: Bermuda BAŞŞEHRİ: Hamilton NÜFUSU: 60.000 YÜZÖLÇÜMÜ: 54 km2 RESMİ DİLİ: İngilizce DİNİ: Hıristiyanlık PARA BİRİMİ: İngiliz para birimi

Kuzey Atlas Okyanusunun batı kısımlarında yer alan 120 kadar küçük mercan adaları topluluğu.

Tarihi

Bermuda Adaları 15. yüzyılda Tuan'de Bermudez adında bir İspanyol denizcisi tarafından keşfedilmiş olup, adalara keşfeden kişinin ismi verilmiştir. Adalar 1609 yılında İngiliz gemiciler Virginya'ya giderken yolda Bermuda Adalarına sığınmak zorunda kalıncaya kadar meskun değildi. 1684'te İngilizlerin sömürgesi olmuş, ancak 1969 senesinde iç işlerinde bağımsızlık hakkı verilmiştir. Özel bir hükumet tarafından idare edilir. Savunma olarak polis teşkilatı vardır.

Fiziki Yapı

Adaların en büyüğü Bermuda'dır. Bu mercan adaları topluluğu genellikle balık oltası şeklinde pürüzlü bir görünüşe sahiptir. Adaların en yüksek noktası 79 m yüksekliğindedir. Birkaç büyük adasında düzenli bir yerleşim vardır. Bunlar; Main, İsland, St. Georges ve S. Davids Somertst ve İreland adalarıdır. Adaların 7 tanesi köprülerle birbirine bağlanmıştır. Adaların yüzeyi umumiyetle süs bitkileri ile kaplıdır. Tabii güzellikleriyle dikkati çeker.

İklim

Bermuda Adalarında oldukça yumuşak bir subtropikal iklim görülür. Adalar yazın esen okyanus rüzgarlarıyla; kışın ise ılık havasıyla önemlidir. Esen rüzgarların etkisiyle bol yağmur alır. En sıcak ay temmuzdur. Ortalama 20 oC'yi bulur. Ancak şubat aylarında ısı 10 oC'ye düşer.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Bermuda Adalarının sadece 22'sinde insan yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu çok olup, kilometrekareye 1088 kişi düşer. Adalar yaz aylarında daha çok kalabalıklaşır. Nüfusun en yoğun olduğu yer başşehir Hamilton'dur. Halkın çoğunluğu zencidir. Yaşayanlardan İngilizler, Portekizler de vardır. Tarihi güzellikleriyle ve hoş havasıyla çok turistin gelmesini sağlar. Dil olarak İngilizce ve Portekizce yaygındır. İlk öğretim mecburi değildir. İki binden fazla ortaokul öğrencisi vardır. Yeni anayasası 1968 yılında kabul edilmiştir. Yönetimin başı dominyon tarafından tayin edilir.Yasama organı, Genel Vali'nin hükumet ve muhalefetin tavsiyesi ile tayin ettiği 11 üyeden müteşekkil yasama meclisi ile, iki dereceli seçimle 40 üyeden meydana gelen Assembleden ibarettir.

Ekonomi

Bermuda Adalarının en büyük gelir kaynağı turizmdir. Senede 400.000'i aşkın turist gelir. Burası bir dinlenme yeridir. Turistlerin rahat etmeleri için her türlü dinlenme tesisleri yapılmıştır. Bazı sanayi ürünleri bilhassa gemi tamiri, beton malzemeleri, eczacılık ürünleri ve güzellik preparatları önemlidir.

Adanın 1/4'ünde tarım yapılabilir. Sebze, muz, portakal, soğan ve patates yetiştirilir. Emsali az bulunan zambaklar yetişir. Her türlü çiçek çeşitleri vardır. Çiçeklerin çok olmasından dolayı, parfüm imalatında dünyada büyük önem taşır. Ayrıca dikkate değer yumurta ve süt mamülleri de ihraç edilir. Senelik ihracatı 2 milyon dolarken teşviklerle 25 milyon dolara kadar çıkmıştır. En büyük müşterileri ABD ve İngiltere'dir. Para, ağırlık ve uzunluk birimleri İngiliz sistemine göredir. Ancak Amerikan birimleri de yaygın olarak kullanılır. Gümrük gelirlerinde önemli yer tutar. Stratejik bakımdan önemli bir yeri vardır.

Haritası

bermuda koordinatları: 24.796708, -75.135498

Diğer anlamları

bermuda

Dizlere kadar inen dar ve kısa pantolon.

bermuda

İngilizce bermuda kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. isla: islas bermudas (fpl)

bermuda

İngilizce bermuda kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Bermuda, arcipelago nell'oceano atlantico al largo della costa della Carolina (USA)

bermuda

İngilizce bermuda kelimesinin Portekizce karşılığı.
npr. bermudas

bermuda

Fransızca bermuda kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. bermudas, type of knee-length shorts

bermuda

Almanca bermuda kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. group of islands in the Atlantic Ocean off the Carolina coast

bermuda

İtalyanca bermuda kelimesinin İngilizce karşılığı.
(mpl) ] n. bermudas, type of knee-length shorts

bermuda

Türkçe bermuda kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Bermuda] n. group of islands in the Atlantic Ocean off the Carolina coast n. Bermuda, group of islands in the Atlantic Ocean east of North Carolina n. bermudas, type of knee-length shorts

bermuda

dizlere kadar inen dar ve kısa pantolon.

bermuda

Fransızca bermuda kelimesinin Almanca karşılığı.
n. bermudashorts

bermuda

Fransızca bermuda kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] bermuda (şort)

bermuda

Almanca bermuda kelimesinin Türkçe karşılığı.
bermuda (şort)

bermuda

İtalyanca bermuda kelimesinin Almanca karşılığı.
n. bermudashorts

bermuda

Türkçe bermuda kelimesinin Fransızca karşılığı.
[le] bermuda (şort)

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    bermuda meraklısıyım,insallah burda bulurum bilgileri

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    burdan yararlanabilecegim cok sey var dermişim holey hihi

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bermuda
bermuda