--}}

Bering Denizi

Asya ile Amerika kıtaları arasında Büyük Okyanus'un bir kolu olan deniz. Bering boğaz ile Kuzey buzdenizine bağlıdır. Yüzölçümü 2.270.000 kilometrekaredir. İklim çok serttir. Kıyılar, genel olarak buz tutar.

Bering veya İmarpik Denizi, Kuzey Büyük Okyanus'undan, Alaska Yarımadası ve Aleutian Adaları'nın ayırdığı büyük su kütlesi. İki milyon km² yüzölçümüne sahiptir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Alaska, batısında Sibirya ve Kamçatka Yarımadası, güneyinde Alaska Yarımadası ve Aleutian Adaları ile çevrilidir. Kuzeyindeki Bering Boğazı vasıtasıyla, Kuzey Buz Denizi'ndeki Çukçi Denizi'nden ayrılır. İsmini, kaşifi Danimarka'lı seyrüseferci Vitus Bering'den almıştır.

Bering denizi ekosistem kaynaklarını "Donut Hole" de uluslararası sularda olduğu kadar ABD ve Rusya'nın yetki nüfusunu da ihtiva eder. Birbirini etkileyen akımlar arasında Buz denizi ve hava, dinç, kuvvetli, enerjik ve üretici ekosistem yaratır.

Tarih

Geçen buzul çağı süerecinde deniz seviyesinin insan ve hayvanların yürüyerek Asya'dan Kuzey Amerika Kıtası'na yürüyerek geçebilecek kadar düşük olduğu düşünülür (Şimdiki Bering Boğazı'ndan ). Bu genelde Bering kara köprüsü olarak olarak referans edilir. Ve bazı bilim adamlarınca Amerika Kıtası'na ilk insan girişi olduğuna inanılır.

Bering denizi'nde "Kula Plate" (eski Okyanus levhası) nin küçük bir kısmı vardır. Kula Plate Triassik dönemde eski bir tektonik levhadır. Alaska' nın altında kalan bir parçayı anlatmak için kullanılır.

Coğrafya

Bering Denizi'nin adaları:
  • Pribilof adaları.
  • Komandorski adaları,Bering adasını içerir.
  • St.Lawrance adaları.
  • Diomede adaları.
  • Kral adası.
  • St.Matthews adaları.
  • Karaginsky adası.
Bering Denizi bölgeleri:

Bering Denizi 16 deniz altı kanyonu içerir.Zhenchung dünyanın en geniş deniz altı kanyonudur.

Eko Sistem

Bering Denizi'nde resif açıklığı ana verimliliğin hakim sürücüsüdür. Bu bölge "yeşil kemer" olarak da bilinir. Aleutin havzasındaki soğuk sudan besleyici kaynama yukarı kabarır ve resif suları ile karışır.Devamlı olarak fitoplankton üretimini temin etmek için. İkinci verimlilik sürücüsü Bering Denizi'ndeki mevsimlik deniz buzuludur.

Buzulun mevsimsel erimesi daha az tuzlu suyun ortasına ve diğer resif bölgesine akımına sebeb olur.Verimlilik buzula bağlı olarak tehlike altındadır.Çünkü Küresel Isınma Bering Denizi'nde buzul azalmasına sebep olmaktadır. Bazı kanıtlar Bering Denizi eko sisteminde hali hazırda büyük değişmeler olduğunu ortaya koymaktadır.

Biyolojik Farklılık

Bering Denizi dünyanın en vahşi yaşamına evsahipliği yapar. Bu deniz çok tehlikeye düşmüş balina türlerini besler. Bunlar, yay kafalı balina, Mavi balina, Yüzgeç balina, sei balina, Kambur balina, sperm balina olup dünyada en nadir olanlardır. En kuzeyde Doğru balina.Diğer memelileri de içerir. Mors, deniz aslanı, ayı balığı, Katil balina (orca), Beyaz balina ve Kutup Ayısı. Bering Denizi dünya deniz kuşları için çok önemlidir.Bering Deniz Bölgesi ,30 tür deniz kuşu,yaklaşık 20 milyon kendine özgü yavrulama içerir. Deniz kuşu türleri:Tufted puffin (Pelikan cinsi deniz kuşu),Kısa kuyruklu Albatros lar,Spectacled eider ( geniş deniz ördeği ) ve kırmızı bacaklı kitiwake (martı türü deniz kuşu) ler.Bunların çoğu bu alanda tek dir.

Bering Denizi Balıkçılığı

Ticari balıkçılık Bering Denizi'nde büyük bir iştir.Dünyadaki bazı deniz ürünleri şirketleri Bering denizi'ndeki balık ve kabuklu deniz ürünlerine bel bağlar. ABD tarafında ticari balıkçılık Bering Denizi'nden yılda yaklşık 1 milyar dolar değerinde deniz ürünü elde eder. Rusyalı deniz balıkçılığında bu rakam yılda yaklaşık 600 milyon dolardır.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Bering Denizi
Bering Denizi