--}}

Benicio Del Toro

1967’nin 19 Şubat’ında Puerto Rico’da avukat bir anne-babanın oğlu olarak dünyaya gelen Benicio Del Toro, Puerto Rico’da bir Katolik okulunda okudu. Annesinin o daha 9 yaşındayken ölmesi sonucunda, babasıyla birlikte Güney Pennyslvania’daki bir çiftliğe taşındı. Çocukluğunda oyunculuğa ilgi duymakla birlikte, aile mesleği olan avukatlığı sürdürmek üzere planlar yaptı.

1967’nin 19 Şubat’ında Puerto Rico’da avukat bir anne-babanın oğlu olarak dünyaya gelen Benicio Del Toro, Puerto Rico’da bir Katolik okulunda okudu. Annesinin o daha 9 yaşındayken ölmesi sonucunda, babasıyla birlikte Güney Pennyslvania’daki bir çiftliğe taşındı. Çocukluğunda oyunculuğa ilgi duymakla birlikte, aile mesleği olan avukatlığı sürdürmek üzere planlar yaptı.

Liseyi bitirdiği yıl, işletme okumak üzere San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’ne başladı. Öğreniminin ilk yılında aldığı bir oyunculuk dersi, içindeki oyunculuk tutkusunu ortaya çıkarınca, avukat olma planlarını da, okulu da terk ederek kendini oyunculuk çalışmalarına verdi. Önce New York’taki Square Oyunculuk Okulu’na devam etti, ardından da Los Angeles’ta usta oyuncu Stella Adler’dan oyunculuk dersleri aldı.

Bir röportajında “ Ailem aktör olma kararımı dehşetle karşıladı. Bu onlar için astronot olmayı istemekten farksızdı. ” diyen Toro da pek çok meslektaşı gibi işe televizyon dizilerinde birtakım roller alarak başladı. 1987 yılında,“ Shell Game ” ve “ O’Hara ” gibi televizyon dizilerinde görünmeye başlayan Toro, “ Duke the Dog –Faced Boy ” ile beyaz perdedeki ilk rolünü aldı.

1989 yılında “ License to Kill ”de rol alan aktör, 1991’de Sean Penn’in ilk yönetmenlik denemesi olan “ The Indian Runner ”da, 1993’te de yönetmenliğini Peter Weir’in yaptığı “ Fearless ”ta rol aldı. 1994’ün sonunda küçük bir rol için “ Swimming with the Sharks ”ta Kevin Spacey ile birlikte kamera karşısına geçen Toro, asıl çıkışını, 1995 yılında rol aldığı “ The Usual Suspects ” ile yaptı. Bryan Singer’ın yönettiği gerilim filminde Fred Fenster karakterini canlandıran Toro, bu performansıyla “ Independent Spirit En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ” ödülüne layık görüldü.

Bir sonraki yıl rol aldığı “ Basquiat ”taki performansıyla da aynı ödülü alan aktör, ressam arkadaşı Julian Schnabel’ın ilk yönetmenlik denemesi olan filmde para almaksızın çalıştı. Filmde Amerikalı ressam Jean-Michel Basquiat’nın sadık arkadaşı Benny Dalmau rolüyle kamera karşısına geçen aktör, aldığı rollerde popüler ile sıradışını dengelemeyi, bir yanda box-office’te iş yapan filmlerde yer alırken, öte yanda film festivallerine katılan filmlerde de başarılı performanslarıyla dikkat çekmeyi başardı.

Aktörün 1996 yılında rol aldığı diğer filmler, “ The Funeral ”, “ The Fan ” ve “ Joyride ” oldu. Abel Ferrara’nın yönettiği “ The Funeral ”daki intikam ateşi ile yanan Gaspare Spoglia karakteriyle, ilk oyunculuk yıllarındaki gangster tiplemelerini yad eden Toro, bir sonraki çalışması olan “ The Fan ”da Robert De Niro ile birlikte çalıştı.

1997 yılında “ Excess Baggage ” ile ilk başrolünü alan Toro, filmde Alicia Silverstone ile birlikte çalıştı. 1998 yılında Terry Gilliam’ın yönetiği “ Fear and Loathing in Las Vegas ”ta Oscar Zeta Acosta (“Dr. Gonzo ”) karakterini canlandıran aktör, 2000 yılı içinde dört ayrı yapımda rol aldı.

“ Bread and Roses ”, “ Snatch ”, “ The Way of the Gun ” ve “ Traffic ”ten oluşan bu çalışmalarından, Steven Soderbergh’in yönettiği “ Traffic ”teki Meksikalı polis memuru Javiezr Rodriguez rolüyle “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ” dalında bir Altın Küre ödülü kazandı. Aktör, bu rolüyle 2001 Oscarları’nda da “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ” ödülünün sahibi oldu.

Toro’nun 2001 yılı çalışmaları arasında, yönetmenliğini Sean Penn’in üstlendiği “ The Pledge ” ile William Friedkin’in yöneteceği “ The Hunted ” yer alıyor.

Filmografi 2001 The Hunted 2001 The Pledge 2000 Traffic 2000 TheWay of the Gun 2000 Snatch 2000 Bread and Roses 1998 Fear and Loathing in Las Vegas 1997 Excess Baggage 1996 Cannes Man 1996 Joyride 1996 The Funeral 1996 The Fan 1996 Basquiat 1995 Fallen Angels, Good Housekeeping 1995 The Usual Suspects 1994 Swimming with Sharks 1993 Money for Nothing 1993 Huevos de oro 1992 Christopher Columbus: The Discovery 1991 China Moon 1991 The Indian Runner 1989 Licence to Kill 1988 Big Top Pee-wee

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Benicio Del Toro
Benicio Del Toro