--}}

Batı Sahra

Batı Sahra (Arapça: الصحراء الغربية Al-Sahrā' al-Garbiyyah), Afrika'nın kuzeybatısında bir toprak parçasıdır. Batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Fas, Cezayir, güneyde ise Moritanya vardır.

Batı Sahra (Arapça: الصحراء الغربية Al-Sahrā' al-Garbiyyah), Afrika'nın kuzeybatısında bir toprak parçasıdır. Batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Fas, Cezayir, güneyde ise Moritanya vardır. 1976'da İspanya'dan ayrılmışsa da Fas tarafından hak iddia edilerek fiilen yönetilmektedir.

Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti (الجمهورية العربية الصحراوية الديمقراطية Al-Jumhūrīya al-Arabīya as-Ṣaḥrāwīya ad-Dīmuqrātīya)'nin Bağımsızlığı ve devlet statüsü halen tartışmalıdır. Fas'tan ayrılması konusunda referandum düşünülmüşse de uygulamaya geçirilememiştir. Türkiye günümüzde böyle bir ülkenin varlığını kabul etmemektedir.

Yüzölçümü 266,000 km²'dir. Toplam tahmini nüfus 267,405 kişidir. Başkent konumundaki şehir Laayoune (Al Ayun) nüfusun büyük kısmını barındırır. Asıl Batı Sahralılar Sahravi olarak bilinmektedir. Bölgede Arapça ve İspanyolca konuşulur. Su kaynakları çok az olup, göçebelik, hayvan besleyiciliği yapılmaktadır. Batı Sahra'da başka doğal kaynak olarak Fosfat madenleri vardır.

Haritası

Batı Sahra koordinatları: 26.115985925333536, -14.47998046875

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Batı sahara her zaman Fas topraklarından ayrılmaz bir bir parçası olmuştur,ispanyol işgalından kurtulması da , 6 kasım 1975 te tüm Fas şehirlerinden 300 000 bin kişilik bir yeşil yürüyüşe " la marche verte" bağlıdır,ispanyanın,Cezayir ve polisario nun hafızaları o kadar zayif ki ispanya işgalinin öncesini bakamamaktadırlar, oysa Fas devletin kuruluşundan beri sahara hep Fas ın bir bölgesidir.ve tarihi kaynaklar yazılar olsun haritalar olsun bunu desteklemektedir.

  • zafer şahintürk Avatar
    zafer şahintürk - 1 yıl önce
    mrb

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Batı Sahra
Batı Sahra