--}}

Balkanlar

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan topraklara Balkanlar, Balkan Yarımadası ya da Güneydoğu Avrupa denilir. Bölge Avrupa'nın en yoksul, geri kalmış ve sorunlu yerlerinin başında gelir.

Balkan yarımdası
Balkan yarımdası
Balkanlar dağlık yer anlamına gelir. Balkanları, Karadeniz ile Adriyatik denizi arasındaki genellikle dağlık ve engebeli sahalar oluşturur. Bölgenin tahmini yüzölçümü 550,000 km² dir. Yaklaşık nüfusu ise 53 milyon civarındadır.

Balkanlar'da bulunan başlıca devletler; Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Kosova (17 Şubat 2008 Türkiye saati ile saat 16:39'da tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti), Sırbistan, Karadağ ve Bosna-Hersek'tir. Türkiye, Balkan Yarımadası'nda bir miktar toprağı olduğundan ve Romanya, Hırvatistan, Slovenya, Macaristan ve Moldova ise tarihi bağlarından ötürü bazen Balkan ülkesi sayılırlar. Ama Balkanlara kötü ün veren savaşalar ve katliamlar ve bu yüzden "Balkan" sözcüğüne de kötü imaj verdiğinden, ve eski türkçe bir sözcük olduğundan artık sıkça "Güneydoğu Avrupa" olarak adlandırılıyor.

TarihiBalkanlarda yer alan devletlerin haritası
Balkanlarda yer alan devletlerin haritası
Tarih boyunca Avrupa'nın hiçbir bölgesi Balkan yarımadası kadar saldırı, istila ve işgale uğramamıştır. Bölge Persler, Makedonyalılar, Arnavutlar, Romalılar, Bizanslılar, Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Sırplar, Türkler, Avusturyalılar ve daha başka uluslar tarafından uzun yıllar boyunca yönetildi. Balkanlar'ın yerli halkı olan topluluklar kısa süreli dönemler hariç tarih boyunca hep başka milletlerin idaresi altında yaşadılar.

14. yüzyıl ortalarında Türkler'in Rumeli'ye geçişi Balkanlar'ın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Osmanlılar Balkan Yarımadası'na ayak bastıklarında bölgede,kendilerine karşı gelebilecek ne güçlü bir siyasi birlik ne de güçlü bir devlet bulunmaktaydı. O dönem Balkanlar'ın en güçlü devleti olan Sırp Krallığı bile Osmanlılar'ın askeri gücüne dayanamıyarak 15. yüzyıl ortalarında çöktü.

Osmanlılar'ın Trakya'ya ayak bastıktan sonra bölgede yavaş yavaş ilerlemeye başlaması,aralarında çeşitli dini, siyasi, askeri vb.sorunlar olan Balkan halklarının (Bulgarlar, Sırplar, Arnavutlar,Bosnalılar, Eflaklılar, Boğdanlılar, Hırvatlar, Slovenler) bu sorunlarını bir kenara bırakıp yaklaşan "Türk" tehlikesine karşı birleşerek Haçlı Seferleri başlatmalırına neden oldu. Bu seferlere,Balkan devletleri dışında zaman zaman,bölgenin hamiliği rolünü üstlenen Macar Krallığı doğrudan İngiltere, Fransa,Almanya, İspanya, İtalya, Lehistan ve İskoçya gibi çeşitli Avrupa ülkeleride bir miktar asker göndererek dolaylı yönden iştirak ettiler.

Haçlı Orduları ile Osmanlılar arasında 14.y.y ortalarında Sırpsındığı Savaşı(1364) başlayan çatışmalar I. Kosova Savaşı(1389), Niğbolu Savaşı(1396), Varna Savaşı (1444) ve son olarak ta II. Kosova Savaşı(1448) ile 15.y.y ortalarına kadar devam etti.

II. Kosova Savaşı'nın kaybedilmesi Balkan uluslarının Türklere karşı direnişinin kesin olarak sona ermesine neden oldu.Bölge bu savaştan 17.y.y sonlarındaki II. Viyana Kuşatmasına kadar diğer dönemlere oranla göreceli de olsa sakin ve huzurlu bir dönem geçirdi.Bunda o dönem ki Osmanlı yöneticilerinin bölgeden yalnızca bir miktar vergi almayı yeterli görmesi ve halkın gelenek,görenek,inanç ve ibadet olarak ifade edebileceğimiz yaşam tarzına karışmaması önemli bir yere sahiptir.Ayrıca bundan önceki yerel yöneticilerin baskı,zulüm,adaletsizlik ve ağır vergileri altında ezilen bölge halkının Osmanlıların buraya getirdiği barış,huzur,adaleti ve oluşturdukları hoşgörü ortamını beğenmeleri ve benimsemeleri,yarımada 15. y.y ortalarından başlayıp 17.y. y sonlarına kadar devam eden huzur ve sakinliği açıklamakta kullanılabilir.

http://harita.turkcebilgi.com/Balkanlar Balkanlar haritası

Haritası

balkanlar koordinatları: 42.382894, 22.774658

Diğer anlamları

balkanlar

Osmanlıca balkanlar kelimesinin Türkçe karşılığı.
(Balkan Yarımadası) Yugoslavya'nın büyük kısmı ile Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan ve Trakya'yı içine alan yarımada.

balkanlar

Türkçe balkanlar kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Balkans, Balkan States, countries located on the Balkan Peninsula (Serbia, Rumania, Bulgaria, Albania, Greece and the European part of Turkey)

balkanlar

Türkçe balkanlar kelimesinin Fransızca karşılığı.
les Balkans

balkanlar

Türkçe balkanlar kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Balkanländer

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    balkan haritası nerede hangisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Sirbistan'in Nis sehrinden Makedonya ve Yunanistan uzerinden Turkiye'ye gitmek istiyoruz artik.Bulgaristan'dan gecmek istemiyoruz bundan boyle.Bu yolun yol haritasini sehir sehir yayinlarsaniz cok seviniriz.Selamlar.Nilgun Camli

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Balkanlar
balkanlar