--}}

Büyük Kırmızı Leke

Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter gezegeninde yer alan antisiklonik bir fırtınadır. Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde bulunur ve en az 340 yıldan beri sürmektedir.

" target="_blank"> yılında Voyager 1`den olan görünümü.] Büyük Kırmızı Leke, Jüpiter gezegeninde yer alan antisiklonik bir fırtınadır. Gezegenin ekvatorunun 22° güneyinde bulunur ve en az 340 yıldan beri sürmektedir. Fırtına yeryüzü teleskoplarından çıplak gözle görülecek kadar büyüktür. İlk olarak 1664 yılında Robert Hooke (veya bazı kaynaklara göre Giovanni Domenico Cassini) tarafından gözlemlendi.

Resimde yer alan görüntüsü ise, 25 Şubat 1979 tarihinde Voyager 1 insansız uzay aracı tarafından, 9.2 milyar km uzaklıktan elde edildi. Büyük Kırmızı Leke`nin boyutu ile ilgili olarak fikir vermek gerekirse, altında yer alan daha küçük beyaz fırtına Yer`in çapına sahiptir. Bunun gibi fırtınalara, gaz devlerinde sıkça rastlanır, ve birkaç saatten yıllara kadar sürebilirler. Voyager görevlerinden önce lekenin Jüpiter`in yüzeyinin sıvı veya katı bir özelliği olduğuna inanılıyordu.astronomi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Büyük Kırmızı Leke
Büyük Kırmızı Leke