Statü
Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası`na ilk turda 30 takım katıldı. Bu takımlardan ülke puanlamasında ilk iki sırada bulunan İtalya`nın (Infoplus Minetti Imola) ve Rusya`nın (Kazanoçka) takımları maç yapmadan bir üst tura yükseldiler. Kalan 28 takım aralarında eşleştiler ve iki maçlı eleme sistemi uygulandı.Bir takımın tur atlayabilmesi için set ve sayı averajına bakılmaksızın iki maçı da kazanması gerekiyor. Eğer her takım birer maç kazanırsa ikinci maçın son setinin hemen ardından “Altın Set” denilen ve 15. sayıda biten nihai set oynanıyor ve bu seti kazanan takım tur atlıyor.
İkinci turda tur atlayan 14 takım, turu maç yapmadan geçen İtalyan ve Rus takımı ve CEV Kupası ilk turunda elenen 15 takım (CEV Kupası`nda kupalardan çekilen Lüksemburg`un Volley 80 Petange takımının eşleştiği Beyaz Rusya`nın Kommunalnik Mogilev takımı maç yapmadan üst tura yükseldi) eşleşti. Üçüncü turda kalan 16 takım yeniden kendi aralarında eşleşti. Çeyrek finalde tur atlayan 8 takım aralarında eşleşti ve tur atlayan 4 takım “dörtlü final”e yükseldi. Dörtlü final maçları 15-16 Mart tarihlerinde Türkiye`nin Bursa kentinde yapıldı. İlk Avrupa Bayanlar Voleybol Çalenç Kupası`nı Türk takımı Vakıfbank Güneş Sigorta kazandı.
Birinci Tur Maçları
- 1. Maçlar 24-25 Kasım 2007
- 2. Maçlar 1-2 Aralık 2007
bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım | Sonuçlar | 2. Takım |
---|---|---|
Hotel Cantur Las Palmas ESP ||align="center"| 3- 0 (25-13, 25-15, 25-20) 3 - 2 (25-12, 21-25, 23-25, 25-23, 15-5)||EST Viimsi Milstrand/EBS Tallinn |
||
Kralovo Pole Brno CZE||align="center"|1 - 3 (19-25, 25-14, 15-25, 17-25) 0 - 3 (17-25, 9-25, 21-25) ||GRE Olimpiakos Pire |
||
Kommunalnik Mogilev BLR||align="center"|3 - 0(25-5, 25-17, 25-20) 3- 0 (25-6, 25-11, 25-11) ||SCO TROON P & A |
||
Betonut-NRK-Nyiregyhaza HUN||align="center"|1 - 3 (25-19, 11-25, 21-25, 21-25) 0 - 3 (18-25, 11-25, 18-25)|| TUR Vakıfbank Güneş Sigorta |
||
Nova KBM Branik Maribor SLO||align="center"|3 -0 (25-16, 25-17, 25-17) 3- 0 (25-22, 25-17, 25-14) ||UKR Orbita Zaporozhye |
||
Stiinta Bacau ROM||align="center"| 3 - 0 (25-15, 26-24, 25-22) 3- 0 (25-14, 25-19, 25-11)||CYP Anorthosis Famagusta |
||
Teva Gödöllö HUN||align="center"| 0- 3 (17-25, 17-25, 23-25) 1-3 (16-25, 19-25, 25-20, 21-25) ||SUI Kanti Schaffhausen |
||
Muszynianka Fakro Muszyna POL||align="center"|3 - 0 (25-17, 25-13, 25-12) 3 - 1 (25-8, 25-19, 25-16) ||MNE Luka Bar |
||
Konecranes Hameenlinna FIN||align="center"| 0 - 3 (17-25, 20-25, 17-25) 0- 3 (17-25, 14-25, 19-25) ||SLO TPV Novo Mesto |
||
AEL Limasol CYP||align="center"|3 - 2 (25-16, 18-25, 28-26, 24-26, 15-5) 3-2 (25-20, 25-18, 18-25, 18-25, 15-13) ||ALB Teuta Durres |
||
OK Sibenik HR||align="center"| 0 - 3 (12-25, 15-25, 12-25) 0- 3 (14-25, 20-25, 10-25)||ROM Unic LPS Piatra-Neamt |
||
Slavia Jar Computers Sofya BUL||align="center"| 3 -0 (26-24, 25-22, 27-25) 2- 3 (25-6, 22-25, 25-21, 20-25, 14-16)) Altın Set: 15-13 ||AUT Fabasoft Linz-Steg |
||
Radnicki NIS Petrol Belgrad SRB||align="center"| 2 - 3 (25-20, 25-20, 23-25, 16-25, 13-15) 2 - 3 (23-25, 25-22, 11-25, 25-23, 9-15) ||GER Dresdner SC |
||
Neman Grodno BLR||align="center"|0- 3 (20-25, 21-25, 15-25) 0- 3 (17-25, 21-25, 19-25)||FRA Bí©ziers VB |
İkinci Tur Maçları
- 1. Maçlar 15-16 Aralık 2007
- 2. Maçlar 22-23 Aralık 2007
bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb
1. Takım | Sonuçlar | 2. Takım |
---|---|---|
VDK Gent Dames BEL ||align="center"| 0- 3 (20-25, 15-25, 15-25) 0- 3 (17-25, 22-25, 13-25) ||TUR Vakıfbank Güneş Sigorta |
||
Mladost Zagreb HR||align="center"|3 - 0 (25-23, 26-24, 25-23) 0- 3 (16-25, 22-25, 21-25)) Altın Set: 0-1 ||FRA Bí©ziers VB |
||
Dinamo Bükreş ROM||align="center"|3 - 0(25-15, 25-22, 25-19) 1- 3 (31-29, 19-25, 25-27, 20-25) Altın Set: 16 - 14||SUI Kanti Schaffhausen |
||
DYO Karşıyaka TUR||align="center"| 3- 0 (25-16, 25-23, 25-23) 3- 0 (25-13, 25-13, 26-24)|| BUL Slavia Jar Computers Sofya |
||
AEK Larnaka CYP||align="center"|0 - 3 (8-25, 8-25, 19-25) 0 - 3 (10-25, 12-25, 4-25) ||ESP Hotel Cantur Las Palmas |
||
Panatinaikos Atina GRE||align="center"| 3- 0 (26-24, 25-20, 25-20) 3- 0 (25-17, 25, 18, 29-27)||SLO TPV Novo Mesto |
||
Universidad de Burgos ESP||align="center"| 1-3 (18-25, 24-26, 25-23, 18-25) 0-3 (15-25, 23-25, 20-25) ||GER Dresdner SC |
||
VFM Franches-Montagnes SUI||align="center"| 1- 3 (25-23, 17-25, 19-25, 12-25) 0-3 (22-25, 18-25, 18-25) ||ROM Stiinta Bacau |
||
Ribeirense Pico POR||align="center"| 1- 3 (25-21, 19-25, 16-25, 15-25) 0- 3 (14-25, 21-25, 18-25) ||SLO Nova KBM Branik Maribor |
||
PlantinaLonga Lichtenvoorde NED||align="center"|1- 3 (21-25, 22-25, 25-19, 22-25) 1 - 3 (23-25, 20-25, 25-20, 22-25) ||ROM Unic LPS Piatra-Neamt |
||
Holte If DEN||align="center"| 0-3 (18-25, 16-25, 18-25) 0- 3 (9-25, 14-25, 13-25)||RUS Kazanoçka Kazan |
||
Sparkasse Klagenfurt AUT||align="center"|0 - 3 (20-25, 23-25, 21-25) 0 - 3 (21-25, 13-25, 14-25) ||POL Muszynianka Fakro Muszyna |
||
USSP Albi FRA||align="center"| 1-3 (14-25, 25-22, 20-25, 17-25) 0 - 3 (18-25, 16-25, 9-25) ||ITA Infoplus Minetti Imola |
||
CS Madeira POR||align="center"| 0-3 (25-27, 14-25, 17-25) 0- 3 (17-25, 21-25, 17-25)||GRE Olimpiakos Pire |
||
Rabıta Bakü AZE||align="center"|3 - 0 (25-23, 25-18, 25-16) 3 - 2 (25-22, 25-18, 26-28, 16-25, 15-8)||CYP AEL Limasol |
Üçüncü Tur Maçları
- 1. Maçlar 23-24 Ocak 2008
- 2. Maçlar 30-31 Ocak 2008
bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım | Sonuçlar | 2. Takım |
---|---|---|
Vakıfbank Güneş Sigorta TUR||align="center"|3 - 0 (25-16, 25-17, 25-13) 3 - 1 (22-25, 25-14, 25-15, 25-17)||FRA Bí©ziers VB |
||
Dinamo Bükreş ROM||align="center"| 3 - 0 (25-16, 25-17, 25-8) 3-2 (22-25, 25-12, 18 -25, 25-16, 15-12) ||BLR Kommunalnik Mogilev |
||
DYO Karşıyaka TUR||align="center"| 2-3 (19-25, 25-15, 20- 25, 27-25, 12-15) 1-3 (25-21, 12 -25, 22-25, 15-25)||ESP Hotel Cantur Las Palmas |
||
Panatinaikos Atina GRE||align="center"| 1 - 3 (21-25, 25-20, 19-25, 18-25) 1- 3 (23 -25, 18-25, 26-24, 21-25) ||GER Dresdner SC |
||
Stiinta Bacau ROM||align="center"| 3- 0 (30-28, 25-21, 25-16) 3-1 (25-18, 25-16, 19-25, 25-18) ||SLO Nova KBM Branik Maribor |
||
Unic LPS Piatra-Neamt ROM||align="center"| 3-1 (25-23, 25-15, 19-25, 25-23) 2 - 3 (24-26, 26-24, 15 -25, 26-24, 11-15)) Altın Set: 15 - 10 ||RUS Kazanoçka Kazan |
||
Muszynianka Fakro Muszyna POL||align="center"| 2-3 (18 -25, 22-25, 25-23, 25-17, 11-15) 0 - 3 (19-25, 9-25, 13-25||ITA Infoplus Minetti Imola |
||
Olimpiakos Pire GRE||align="center"| 3-0 (25-15, 25-22, 25-10) 3- 0 (25-19, 25-17, 25-19) ||AZE Rabıta Bakü |
Çeyrek Final Maçları
- 1. Maçlar 13-14 Şubat 2008
- 2. Maçlar 20-21 Şubat 2008
bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00
1. Takım | Sonuçlar | 2. Takım |
---|---|---|
Vakıfbank Güneş Sigorta TUR||align="center"| 3 - 0 (25-22, 25-15, 25-11) 3 - 1 (15-25, 25-19, 25-9, 26-24)||ROM Dinamo Bükreş |
||
Hotel Cantur Las Palmas ESP||align="center"| 3-0 (25-16, 25-18, 26-24) 2- 3 (20-25, 25-20, 25-22, 20-25, 6-15)) Altın Set: 7-15 ||GER Dresdner SC |
||
Stiinta Bacau ROM ||align="center"| 3 - 0 (25-21, 25-22, 25-18) 2-3 (19-25, 26-24, 31-33, 25-21, 11- 15)) Altın Set: 15-12 ||ROM Unic LPS Piatra-Neamt |
||
Infoplus Minetti Imola ITA||align="center"| 3 - 0 (25-22, 25-21, 25-17) 3- 0 (25-23, 25-10, 25-20)||GRE Olimpiakos Pire |
Dörtlü Final
Round4-with third |RD1=Yarı Final |RD2=Final |Consol=Üçüncülük Maçı |15-03-2008 - Bursa|Bayrak|Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta|3 |Bayrak|Almanya Dresdner SC|0| 15-03-2008 - Bursa|Bayrak|Romanya Stiinta Bacau|1|Bayrak|İtalya Infoplus Minetti Imola|3 |16-03-2008 - Bursa|Bayrak|Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta|3|Bayrak|İtalya Infoplus Minetti Imola|2 |16-03-2008 - Bursa|Bayrak|Almanya Dresdner SC|3|Bayrak|Romanya Stiinta Bacau|1Sıralama
col-begin col-2bgcolor=#87ceeb bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00 bgcolor=#EEEE00
Sıra | Takımlar |
---|---|
1. | Türkiye Vakıfbank Güneş Sigorta |
2. | İtalya Infoplus Minetti Imola |
3. | Almanya Dresdner SC |
4. | Romanya Stiinta Bacau |
Antrenör: Claudio Lopes Pinheiro.
Ödüller
En değerli oyuncu | En skorer | En iyiblok | En iyismaçör | En iyi manşet | En iyiservis | En iyipasör | En iyilibero |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aysun Özbek Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Olena Gasukha Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Annerys Vargas Valdez Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center|Riikka Lehtonen Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Monica De Gennaro Infoplus Minetti IMOLA ||align=center| Manuela Leggeri Infoplus Minetti IMOLA ||align=center| Arzu Göllü Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL ||align=center| Nihan Yeldan Vakıfbank Güneş Sigorta İSTANBUL |