--}}

Avro

Avro (€, Euro; Ευρώ) 25 Avrupa Birliği üyesinden 12'sinin kullandığı ortak para birimi. Türkçe'de kimi zaman Euro şeklinde de yazılır ve okuyan kişinin yatkın olduğu batı Avrupa diline göre yuro, öro veya oro şeklinde okunabilir.

Avro (€) 25 Avrupa Birliği (AB) üyesinden 12'sinin kullandığı ortak para birimidir. Avro kullanımına gidiş tek bir Avrupa pazarı oluşturma girişimi olarak görülse bile, bunun siyasi bütünleşme açısından önemi bulunmaktadır. Para birimini avro olarak kullanan AB üyelerinin oluşturduğu alana Avro Alanı (Avro Bölgesi) adı verilir.

Avronun yönetimi Avrupa Merkez Bankalar Sistemi (AMBS)'nce yapılır. AMBS, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avro Alanı'nda yeralan ülkelerin merkez bankalarından oluşur. Merkezi Almanya'nın Frankfurt şehri olan AMB, parasal (mali) politikaların belirlenmesinde tek yetkili kurumdur. AMBS'nin diğer üyeleri kağıt ve madeni para basma, bunları dağıtma ve Avro Alanı ödeme sisteminde işlem yapma haklarını elinde bulundurur.

Avro Alanı (Bölgesi)

Avrupa Birliği'nin tüm  üyeleri avro kullanmaz. Avroya geçen ülkeler şunlardır:


Bu ülkelerin bütününe avro alanı ya da avro bölgesi adı verilir.

AB üyesi olmayıp avro kullananlar

Monako, San Marino ve Vatikan AB üyesi olmamasına karşın, yapılan anlaşmalar çerçevesinde avro kullanmaktadır. Andorra, Karadağ ve Kosova ise AB ile herhangi bir anlaşma yapmaksızın avro kullanmaya başlamıştır.

AB üyesi olup avro kullanmayanlar


Danimarka ve Birleşik Krallık, Maastricht Anlaşması'nda yeralan ayrıklıklara (istisnalara) dayanarak avroya geçmeyen AB üyeleridir. Bu ülkelerin hükümetleri bu konuda karar vermedikçe ya da halk oylaması bu yönde karar vermedikçe, AB tarafından yasal bir baskıyla karşılaşmazlar.

28 Eylül 2000'de Danimarka'da yapılan halk oylamasına göre, oy verenleri %53,2'si avroya geçmeye karşı çıkmıştır.

İsveç'in avro konusunda hiçbir ayrıklığı olmamasına karşın, bu ülkede gerçekleştirilen halk oylamaları avroya geçişi engeller durumdadır. 14 Eylül 2003'teki halk oylamasına göre, oy kullananların %56,1'i avroya 'hayır' derken, %41,8'i 'evet' demiştir.

1 Mayıs 2004'te üye olan 10 yeni üye ülke Litvanya, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Polonya, Macaristan, Malta ve Kıbrıs Rum Yönetimi de halen kendi para birimlerini kullanmaktadırlar. Ancak bu ülkeler Danimarka ve Birleşik Krallık gibi avro kullanmama istisnasına sahip değildirler. Bu yüzden 10 yeni üye ülkenin en erken 2006 yılından itibaren avroyu kullanmaya başlamaları beklenmektedir.

İlgili bağlantılar

* Avrupa Birliği

Linkler

* http://ecb.int Avrupa Merkez Bankası
  • http://tcmb.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

    Kaynaklar

    Vikipedi

Diğer anlamları

Avro

Avrupa Birliği'nin ortak para birimi, ekü. Avro 27 Avrupa Birliği üyesinden 15'inin kullandığı ortak para birimi. Türkçe'de kimi zaman Euro şeklinde de yazılır ve okuyan kişinin yatkın olduğu batı Avrupa diline göre yuro, öro veya oyro şeklinde okunabilir.

Avro

Türkçe Avro kelimesinin İngilizce karşılığı.
The euro (currency sign: €; currency code: EUR) is the official currency of the European Union (EU). Fifteen member states have adopted it, known collectively as the Eurozone (Austria, Belgium, Cyprus, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Portugal, Slovenia, Spain).

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Avro
Avro