--}}

Atia

Atia Balba Caesonia (MÖ 85-MÖ 43) İlk Roma İmparatoru Augustus'un annesi ve Julius Caesar'ın kız kardeşi Julia Caesaris'in kızıdır. Atia Balba adı aynı zamanda Julia Caesaris ve kocası Marcus Atius Balbus'un diğer iki kızı tarafından da taşınmıştır.

Atia Balba Caesonia (M.Ö. 85-M.Ö. 43) İlk Roma İmparatoru Augustus`un annesi ve Julius Caesar`ın kız kardeşi Julia Caesaris`in kızıdır. Atia Balba adı aynı zamanda Julia Caesaris ve kocası Marcus Atius Balbus`un diğer iki kızı tarafından da taşınmıştır. Kız kardeşler bazen Atia Balba Prima, Atia Balba Caesonia ve Atia Balba Tertia olarak da bilinirler.

Atia Balba Caesonia, Makedonya ayaleti valisi ve senatör Gaius Octavius`la evlenmiştir. Çocukları, Küçük Octavia ve sonradan Augustus olacak olan Gaius Octavius Thurinus`tur. M.Ö. 59 yılında Gaius Octavius ölünce, Atia konsül ve Julius Caesar`ın destekçisi Lucius Marcius Philippus ile evlendi. Philippus, üvey çocuklarını önceki evliliklerinden olan çocuklarından daha fazla sevdi ve Octavia`nın Konsül ve Senatör Küçük Gaius Claudius Marcellus ile olan ilk evliliğini kendisi ayarladı.

Populer Kültürde Atia

Rome adlı dizide Polly Walker tarafından canlandırılmıştır.Tabi dizi yayıncı kanal tarafından kesilip kuşa dönmüştür. kesintisiz dvd yi seyrediniz.

Linkler

Augustus dönemi Portreleri: Aileler. Bir Atia Balba Caesonia portresi Bölüm 4: Aileler`de görülebilir.

Kaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Atia |tarih=25 Eylül 2007 |dil=İngilizce |madde=Atia Balba Caesonia

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Atia
Atia