Asmalı, Marmara

Marmara Adası`nın şirin ve mütevazi bir balıkçı köyüdür. Asmalı adı eskiden çok meşhur olan asma bahçelerinden gelir, eski ismi Aftoni`dir. Adada yaşayan insanların geneli Karadeniz kökenlidir. Adanın denizi çok temizdir ve birçok koyu vardır fakat turizm açısından zayıftır. Kış mevsiminde nüfusu oldukça düşüktür, yazlık bir beldedir. Dinlenmek için gelinebilecek sessiz sakin bir tatil yöresidir. 100 yıl öncesine kadar adanın merkesi olan ve Rumların yasadığı Asma

Marmara Adası`nın şirin ve mütevazi bir balıkçı köyüdür. Asmalı adı eskiden çok meşhur olan asma bahçelerinden gelir, eski ismi Aftoni`dir. Adada yaşayan insanların geneli Karadeniz kökenlidir. Adanın denizi çok temizdir ve birçok koyu vardır fakat turizm açısından zayıftır. Kış mevsiminde nüfusu oldukça düşüktür, yazlık bir beldedir. Dinlenmek için gelinebilecek sessiz sakin bir tatil yöresidir. 100 yıl öncesine kadar adanın merkesi olan ve Rumların yasadığı Asmalı`dan 1.Dünya Savaşı Rumları göç etmeye zorlamıştır. Daha sonra Karadeniz kıyılarından göç eden Türkler buranin yerlisi olmuşlardır. Zamanında asma bahçeleriyle ünlü Asmalı`da asmalar giderek azalmakta ve eski önemini kaybetmektedir.

Asmalı Hakkında

105 nüfusu bulunan Asmalı`da yerli halk`ın büyük kısmı balıkçılıkla geçinir. Diğer bir kısmı ise geçimini hayvancılık ve zeytincilikle sağlamaktadır.

Asmalı`da Eğlence

Tertemiz havası bulunan Asmalı`da çınar gölgesi altında serin kahvehaneler, 24 saat açık her türlü mesrubatlarla çay bahçeleri, taze balığın ve içkinin tadına doyamiyorsanız köyümüz de bir de restorant bulunmaktadir.

Asmalı`da Konaklama

köyümüzde en az 1 haftalığına olmak üzere pansiyonluk evler bulunmaktadır. kalacak kişilerin en az 2 hafta önce pansiyon sahipleriyle irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Ulaşım

İstanbul`dan iki türlü ulaşım var burlardan biri, bostancıdan ve yenikapı`dan kalkan deniz otobüsü diğer seçenek ise sarayburnundan kalkan yolcu gemisi ile adaya ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Tekirdağ`dan feribotla da buraya gelinebilir.

Ayrıca bakınızköy-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Asmalı, Marmara
Asmalı, Marmara