Anthony Minghella

5 dalda Oscar'a aday olan " Yetenekli Bay Ripley " in yönetmeni Anthony Minghella, Patricia Highsmith'in aynı adlı romanından uyarlayarak yazdığı filmin senaryosu ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar'a aday gösterildi.

5 dalda Oscar'a aday olan " Yetenekli Bay Ripley " in yönetmeni Anthony Minghella, Patricia Highsmith'in aynı adlı romanından uyarlayarak yazdığı filmin senaryosu ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar'a aday gösterildi.

Yaşattığı heyecanın boyutu itibariyle, " Yetenekli Bay Ripley'in (The Talented Mr.Ripley ) hiç de sıradan bir film olmadığını savunan Minghella, Highsmith'in romanı hakkında da şunları söyledi : " Bir insanin başka birinin yerine geçmek istemesi romanın en önemli noktası. Bir başkasının yerine geçmek, yaşadığı hayata sahip olmak uğruna kendinden tamamıyla vazgeçme düşüncesinin kaynağı; manevi hoşnutsuzluk, tatminsizlik ve hatta kendinden nefret etmek gibi duygulara dayanıyor. İşin gerçeği, bunlar her insanın doğasında var olan özellikler.

Bir çoğumuz, bazı durumlarda kendimizi yetersiz buluruz, hatta kendimizi önemsiz ve çaresiz hissederiz ve işte böyle zamanlarda keşke başka biri olsaydım...' diye düşünürüz. Bu, tüm insanların duyarlı olduğu bir konudur. Şüphesiz Ingiltere' de doğup büyüyen, göçmen bir ailenin oğlu olan ben de çoğu zaman bir başkası olmak istemişimdir."

" The English Patient "la En İyi Yönetmen dalında Oscar Ödülü'nü kazanarak sinema dünyasında hatırı sayılır bir yer edinen Minghella, bu filmin senaryosunu da Michael Ondaatje'nin romanından uyarlamıştı. Film 12 dalda oscar'a aday gösterilerek En İyi Yönetmen , En İyi Film de dahil olmak üzere 9 dalda ödül aldı.

Minghella, filmin senaryosuyla da aday gösterilirken, ayrıca iki British Academy Ödülü, iki Broadcast Film Critics Ödülü, Michael Ondaatje ile birlikte USC senarist ödülü ve aynı törende en iyi yönetmen ödülü ile " The English Patient " için Directors Guild of America ödüllerini almaya hak kazandı.

Minghella, 1991 yılında başrollerinde Juliet Stevenson ve Alan Rickman'in oynadığı " Truly, Madly, Deeply " ile ilk çıkışını yaptı. Film sayısız ödül kazandı ve Avusturya Film Enstitüsü tarafindan yılın en iyi filmi olarak adlandırıldı. 1993 yılında, Minghella, William Hurt, Matt Dilon ve Mary Louise Parker'ın oynadığı, ikinci filmi " Mr. Wonderful "u yönetti.

Minghella, Isle of Wight' da Italyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Oyun yazarlığı yapmaya başlayana kadar Hull Üniversitesinde dersler verdi. 1984 yılında Londra Tiyatro Eleştirmenleri tarafindan yılın gelecek vaad eden oyun yazarı seçildi. Oyunlari arasında " A Little Like Drowning ", " Love Bites ", " Two Planks and a Passion " ve " Made in Bangkok " bulunmaktadır.

Ayrıca bir çok radyo oyunu ve ödüllü televizyon dizisi Inspector Morse'un bir çok bölümünün senaryosunu yazdı. Emmy ödüllü televizyon dizisi Storyteller'in 9 bölümünün senaryosunu yazan Minghella, bunun yanında 1990 yılında Emmy ödülü alan Living With Dinosours'un da senaryosunu yazdı. Minghella'nin önümüzdeki filmi, National Book Award ödüllü roman Cold Mountain'in adaptasyonu olacak. Çoğu filminde olduğu gibi bu filmde de Minghella, senarist ve yönetmen olarak karşımıza çıkacak

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.