Anne

Geleneksel olarak, yetişkin bir kadın kendi çocuğunun annesi olarak tanımlanır. Ama bu tanım kişiden kişiye değişebilir. Annesini tanımayan veya annesi tarafından terkedilmiş bir çocuk, kendisini yetiştireni annesi olarak kabul edebilir. Anne ve baba boşandıktan sonra babanın yeni eşini anne olarak kabul edebilir. Bunun gibi değişik durumlarda her birey kendi görüşleri yönünde insanları anne olarak kabul edebilir.

Anne geleneksel olarak, yetişkin bir kadın kendi çocuğunun annesi olarak tanımlanır. Ama bu tanım kişiden kişiye değişebilir. Annesini tanımayan veya annesi tarafından terkedilmiş bir çocuk, kendisini yetiştireni annesi olarak kabul edebilir. Anne ve baba boşandıktan sonra babanın yeni eşini anne olarak kabul edebilir. Bunun gibi değişik durumlarda her birey kendi görüşleri yönünde insanları anne olarak kabul edebilir.

Ailede Anne

Geleneksel ailede baba para kazanma, anne ise ev işleri ve çocukların bakımı sorumluluklarını üstlenirdi. Günümüzde de bu tür aileler varolsa da, artık geleneksel rollere bağlı kalmayan ebeveynler de vardır. Kadınların da iş hayatında etkin olmaya başlaması ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları sonucu baba ve annenin sorumlulukları paylaşılmaya başlanmıştır.

Geleneksel ailede anne ev işleri ve çocukların bakımından sorumludur. Ailenin bütünü ile ilgili konularda babanın kararlarına uymak zorundadır. Ancak babanın kararlarında pasif olarak etki edebilir. Anne babaya göre çocuklarla daha samimi bir ilişki geliştirir. Anne ve baba arasındaki kavgalarda çocuklar genellikle annelerini haklı görme eğilimindedirler.

Modern ailelerde ise anne iş hayatı nedeniyle çocukları ile geleneksel ailede olduğu kadar fazla ilgilenemeyebilir. Bazı muhafazakar insanlar, kadının çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatını bırakması gerektiğini savunurlar.

İlgili konular

Diğer anlamları

anne

Fransızca anne kelimesinin İngilizce karşılığı.
(f) n. Anne, female first name

anne

Türkçe anne kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. mother, mama, mom, mummy, ma, mam, mamma, mammy, mater, mum; old woman, old lady
adj. maternal

anne

çocuğu olan kadın, ana, valide.
insanın kendine en yakın gördüğü varlık.

anne

Türkçe anne kelimesinin Fransızca karşılığı.
mère [la], maman [la]

anne

Türkçe anne kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Mama, Mutter

anne

1 . Çocuğunu dünyaya getiren kadın, ana, valide.
2 . Yavrusu olan dişi hayvan.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
anne olmak

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    ANNE DENEN YARATIK... dunyada karsilik beklemeden bö rek yapan tek insandir . karsiliksiz sevginin ete kemige burunmus halidir ! ne kadar uzsen de 10 dakka sonra seni affeden zarif bir turdur, yarasin diye muhallebinin icine ciger katarak cocuguna yediren manyaklik derecesinde yaraticidir, dali'dir, yemek yemeyen cocugun dikkatini cekmek icin elindeki tencere ve tavalarla maymunluk yapabilen kisidir, kafay ı cocuklariyla bozmus, gobek bagi kopsa da yurek bagi asla kopmayan, sevgi dolu fedakar insan disisidir bulasik, utu, vb yaparkene bile automatik olarak cene calan, kendi kendine konusan, anne ne diyon dediginizde 'sen kendi isine bak, bi de senle ugrasmayayim' seklinde asortik cevaplar verendir, ulen eve bi saat gec gelsek v ır vı r vır seklinde kari d ırdı rı denen mereti erkeklere daha kucukten belletendir, yemek uzmani, duzen insani, bilgili, kulturlu - her şeyi bilen sahsiyetdir, yavrularini yol tarafı ndan degil, kaldirim tarafindan yurutendir, dizi dizi incidir lakin gerektiginde laf sokma dal ında da birinci olan oh bebektir, sevgiliden ayrilma haberi verildiginde, "amaaan boşver ben sana daha guzelini bulurum" diyebilen komik bir karakterdir, 'oglumaradımyoktun#bendemesajatayimdedimsana#gelincearabeniemiaslanevladim# sapkasizcikmaokarilarla#karaborulcembenimoptumannen' seklinde mesajlar atabilen, teknolojiyi israrla reddeden, kabullenemeyen, kafasina gore yorumlayan bilisim dusmanidir, ama .. ama dunyanı n en guzel kucagina sahip, en guzel kokan, harikulade bir varlı ktir olmadik yerlerde "iyi ki dogurmusum ulen seni!" diyen ve benim hatirima benimle freddy mercury dinleyen bir sabir agacidir, evlatların ı asla ay ırmayan, aynı zamanda birbirinden koruyan guc abidesidir evde biryere uzandiginiz an orada temizlik yapacagi tutan, temizlik konusunda kayisi kopardigindan temizlikci gelecek diye evi temizleyen balans ayari kacmis temizlik kaynagidir, mutfakta yasayan, evde herkesi idare eden bi tur canlidir, iyiligin, merhametin, acaaip bir sefkatin, sadakatin, sevginin guclerini birlestirdigi sonsuz bakiredir !! oglunun damat - kizinin gelin oldugunu gorunce, cocugu mezun olunca, cocugu gol atı nca, cocugu hasta olunca, cocugu askere gidince, asmali kabagi seyredince, dolar yukselince velhasil buna benzer bissuru seye aglayabilen, bu mesaji okurken duygulanip - gozleri dolabilen, aglamaya meyilli bir yapisi olan duygu pinaridir, son kiiii uc dort; uzakta dursa da yakin hissedilen, canı hep istenen, asla vazgecilmeyen, dizinin dibinde olmak istenen, evlatlarin varligini varligina armagan edebilecegi, islak - kuru ama heeeep duygulu open tek kadin modelidir

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Anne
anne