--}}

Anime

Anime kelimesi, anlamı animasyon veya çizgi film olan Fransızca'dan alınmış olan Japonca bir kelimedir. Genel olarak Japon çizgifilmi olarak tanımlanabilir. Osamu Tezuka Japonya'da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir.

Anime kelimesi, anlamı animasyon veya çizgi film olan Fransızca'dan alınmış olan Japonca bir kelimedir. Genel olarak Japon çizgifilmi olarak tanımlanabilir.

Osamu Tezuka Japonya'da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm'lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer'ın eserlerinden ilham almıştır. Onun izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla anime adı verilen yeni bir stil ortaya çıkmıştır.

Anime ve Diğer Çizgi FilmlerAnimeler normalde insanların anladığı şekilde çizgi filmler değillerdir. Çizgi film denilince insanların ilk aklına gelen şey Bugs Bunny, Tweety, Scooby Doo gibi çocuk zekasındaki animasyonlardır. Halbuki animeler her yaştan insan için yapılır ve gerçek hayatta olan veya olmayan hemen herşey onun konusu olabilir. Çizimleri çok farklı ve etkileyicidir.

Büyük Göz, Uzun Bacak

Bazı animelerde karakterlerin büyük gözleri, uzun bacakları vardır. Bunu Japonların kısa boylu ve çekik gözlü olmalarının yarattığı bir komplekse bağlayarak açıklayanlar vardır ancak bu açıklama çizimlerin kökeninde batlı örnekler olduğunun bilinmemesinden kaynaklanır . İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları vardı (Bambi vb.). Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hala kullanılmaktadır. Örnek olarak Show TV ve TRT'de yayınlanmış olan Genç Pocahontas'ı ve İngiltere'de yapılmış olan Genç Robin Hood'u gosterebiliriz. Bu çizgi filmlerde de büyük gözleri, uzun bacakları olan karakterler kullanılmıştır ama bunlar anime değildir.

Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka'nın yapmış olduğu animeler Disney'in bu tür çizimlerini kullanmışlardır ve bu uygulama bazı animelerde bügün de sürmektedir. Yani bu çizimlerin kökeni Japonların kısa olması değil, Walt Disney'in etkisidir. Bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmaz. Türkiye'de genelde sadece bu tür de olan animeler yayınlandığı için bu konuda bilgisi olmayan insanlar böyle sanmaktadır.

Japonların boy-göz takıntıları nedeniyle böyle şeyler yaptıklarına dönük inanç tamamen bir Aristo Mantığı'nın bir çıkarımıdır. Yani "biber acıdır, hayat da acıdır, demek ki hayat biberdir" gibi bir önermedir. Bu konuda doğru ve gerçek yorumlar yapabilmek için derin bir tarih ve psikoloji bilgisine ihtiyaç vardır. Uzakdoğu insanında böyle bir takıntı olduğu yadsınamaz. Japonya'da çoğu genç kız uzun topuklu ayakkabı giyer. Ama unutulmaması gereken birşey varsa bunun sadece uzakdoğuya özgü bir takıntı olmadığıdır. Bu takıntı az veya çok dünyadaki bütün ülkelerde, bütün ırklarda vardır.

Animelerin Dünya Animasyonundaki YeriTürkiye'de bilinmemesine karşın birçok anime dünya çapında hayranlıkla izlenmekte ve değişik ülkelerdeki bir çok saygın festivalde ödüller kazanmaktadır.

İlk renkli anime sinema filmi olan 1958 yapımı The White Snake Enchantress'ın Venedik, Meksika ve Berlin festivallerinde ödüller kazanmasının ardından dünya çapında söz sahibi olmaya başlayan animeler, uluslararası yarışmalardaki bu başarılarını her yıl daha da arttırarak sürdürmektedirler.

Anime'nin başarısına doğal olarak batılı animasyon şirketleri de kayıtsız kalmamaktadır. Uzun süredir batılı şirketlerle ortaklaşa birçok proje yapılmaktadır ve sonuçta ortaya mükemmel animeler çıkmaktadır. Buna Fransız-Japon ortak yapımı olan Mysterious Cities of Gold (Türkiye'de bilinen ismiyle Güneşin Oğlu Esteban) gibi bir çok örnek sayılabilir. Ayrıca, batı animasyonun temsilciliğini yapan Disney de artık anime'lerin başarısını açıkca kabul etmektedir.

Bu nedenle, 1996 yılında yapılan Disney-Tokuma anlaşmasıyla Disney, Japon animasyonunun en büyük temsilcisi olan Studio Ghibli'nin anime filmlerinin dünya çapında dağıtımını ve pazarlanmasını üstlenmiştir. Ayrıca Disney, Studio Ghibli'nin hazırladığı anime filmlerinin üretim masraflarının bir kısmını karşılayarak bu filmlere yatırım yapmaya başlamıştır. Mesela Studio Ghibli'nin Tonari no Yamada-kun (My Neighbors the Yamadas) adlı filminin 2.4 milyar yen tutan üretim maliyetinin %10'u Disney tarafından ödenmiştir. Ayrıca Disney, anlaşma uyarınca dağıtımını üstlendiği Studio Ghibli filmlerinden olan Princess Mononoke'nin İngilizce dublajı için 2.4 milyon dolar harcayarak animelere vediği önemi bir kez daha vurgulamıştır.

Anime Çizimleri

Peki neden animelerde (özellikle bayanlarda) ince uzun bacaklar ince bir bel ve mükkemmel yüz hatları bulunmaktadır? bunun sebebi seks faktörüdür. Bilim adamları yaygın güzellik anlayışı üzerinde çalışmışlar ve bir karakteri güzel kılan özellikleri sıralamışlar bunlar ince bir bel (eğer dikkat ederseniz pek çok anime karakterinin beli kafasından daha incedir) büyük gözler ince ve uzun bacaklardır.

Kaynakça

Bu yazı http://www.anime.gen.tr/nedir_sorucevap.html adresinden alınmıştır.

İç BağlantılarDış Bağlantılarİlgili Sayfalar

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

anime

anime isim [[Fransızca]] animé Japon çizgi filmlerine verilen ad.

anime

İngilizce anime kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Nombre de la industria japonés de animaciones; tipo de armadura antigua hecho de tiras de metal horizontales unidas entre ellas

anime

İngilizce anime kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. industrie japonaise de dessins animés ; ancienne armure composée de bandes de métal gravées et reliées l'une à l'autre

anime

İngilizce anime kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Anime, Japanische Trickfilmindustrie; antike Rüstung die aus miteinander verbundenen horizontalen Metallstücken besteht

anime

İngilizce anime kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. industria giapponese dei cartoni animati; tipo di armatura formata da strisce metalliche orizzontali legate l'una all'altra

anime

İngilizce anime kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. a indústria dos desenhos animados japoneses; tipo de armadura antiga feita de tiras de metal horizontais ligadas umas as outras

anime

Almanca anime kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Japanese animated film industry; type of ancient armor made from interconnected horizontal strips of metal

anime

İspanyolca anime kelimesinin İngilizce karşılığı.
[anime (m)] n. polyethylene, chemical and moisture-proof plastic, synthetic material used as an insulator (Caribbean)

anime

İngilizce anime kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Japanse filmindustrie van animatiefilms; soort van oud pantser gemaakt van horizontale metalen banden die met elkaar verbonden zijn

anime

n. Japanese animated film industry; type of ancient armor made from interconnected horizontal strips of metal v. animate, elevate, enliven; brisk, invigorate, liven; conduct, drive adj. animated, lively, active; graphical; bright, animate

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Anime
anime