--}}

Anadolu Grubu

Yaşadığı toprakların tarihi mirasından güç alan Anadolu Grubu, kısa zamanda büyüyüp gelişerek Türkiye’de her biri kendi sektöründe öncü ve önder birçok şirkete hayat vermiştir. En önemli misyonu, geleneği geleceğe taşımak, yüzyıllardır ticaret yollarının kavşağı olan Anadolu’yu dün olduğu gibi bugün de tüm dünya ülkelerinin buluştuğu bir merkez olarak güçlendirmektir.

Yaşadığı toprakların tarihi mirasından güç alan Anadolu Grubu, kısa zamanda büyüyüp gelişerek Türkiye’de her biri kendi sektöründe öncü ve önder birçok şirkete hayat vermiştir. En önemli misyonu, geleneği geleceğe taşımak, yüzyıllardır ticaret yollarının kavşağı olan Anadolu’yu dün olduğu gibi bugün de tüm dünya ülkelerinin buluştuğu bir merkez olarak güçlendirmektir. Anadolu Grubu, dünya ülkeleriyle Türkiye arasında bir köprü kurarak, Anadolu’nun sahip olduğu misyonu günümüze taşımaktadır. Temelleri 1950’li yılların başlarında Yazıcı ve Özilhan ailelerince atılan Anadolu Grubu, ağırlıklı olarak bira ve meşrubat, otomotiv, finans, kalem ve kırtasiye sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

bina.jpg (14831 bytes)

GRUP VİZYONU Anadolu Grubu, 2000’li yıllarda varlığını sürekli kılacak vizyon olarak; "Anadolu’yu Dünyaya, Dünyayı Anadolu’ya Bağlayan Yıldız" olmayı benimsemiş ve son yıllardaki tüm girişimlerini ve yapılanmasını bu vizyon doğrultusunda gerçekleştirmiştir. Günlük hayatımızda hemen her gün bir ya da birkaçı ile karşılaştığımız ünlü markaları üreten ve pazarlayan Anadolu Grubu, globalleşme süreci içinde dışa açılma, yabancı şirketlerle işbirliği yapma ve ortaklık kurma yolundaki stratejilerini sürdürmektedir. Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan Efes Pilsen’i yaratan Anadolu Grubu, Türkiye pazarına yönelik olarak; • Isuzu ile ticari araçlar üretimi konusunda, • Coca-Cola (www.cci.com.tr) ile Türkiye pazarına ilişkin bir ortaklık gerçekleştirmiş, • Faber-Castell’le kalem ve kırtasiye ürünlerinde lisans ve ortaklık anlaşması gerçekleştirmiş, • Tüketici Finansmanı alanında Fransız Cetelem’le ortak olmuştur. • Anadolu Grubu, Lombardini ile endüstriyel motor üretim ve satışı, Honda ile güç ürünleri satışı, Kia ile binek otomobili ve ticari araç satışı, Lada ile binek otomobili satışı, Fujitsu ile klima satışı konularındaki işbirliğini sürdürmektedir.

gi01.jpg (5935 bytes)

Anadolu Grubu, yakın çevremizdeki ülkelerden başlayarak, dünya pazarlarına yönelik olarak da; • Coca-Cola ile işbirliği yaparak, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da Coca-Cola üretim tesisleri kurmuş, • Romanya’nın Ploieşti kentinde kurduğu Efes Pilsen Bira Fabrikası’nda 1998 sonbaharında üretime başlamış, 1999 yılında da dünyaca ünlü biracılık kuruluşu Interbrew ile Romanya'da güç birliği yapmayı öngören bir anlaşma imzalamış, • Rusya’da yönetimini üstlendiği Malt Fabrikası’nı faaliyete geçirmiş, • Rusya’nın başkenti Moskova’daki EFES MOSCOW Bira Fabrikası Mayıs 1999'da üretime başlamış, • Kazakistan ve Ukrayna'da iki bira üretim tesisini devralarak üretime başlamıştır,

Son olarak da sıvıyağ sektöründe Kırlangıç ve Madra'yı markaları arasına katan Anadolu Grubu, Finans sektöründeki varlığını ise ABank, AYatırım ve ALease ile sürdürmektedir.

Özetle söylemek gerekirse, Anadolu Grubu, grup vizyonu olarak benimsediği "Anadolu’yu Dünyaya, Dünyayı Anadolu’ya Bağlayan Yıldız" olmak hedefi doğrultusunda önemli gelişmeler sağlamıştır.

gi02.jpg (7773 bytes)

MALİ DURUM Anadolu Grubu'nun 2001 yılı kombine sonuçlarına (Finans Sektörü hariç) bakıldığında:

   * Net satışların 1.062 milyon $,
   * Nakit faaliyet karının 170 milyon $,
   * Yaratılan fonların 72 milyon $,
   * İhracat rakamının 61 milyon $ seviyesinde gerçekleştiği;
   * 2001 yılı faaliyetlerinden doğan vergiler toplamının 345 trilyon TL'ye ulaşarak, Türkiye vergi gelirlerinin yaklaşık %1'ini oluşturduğu,
   * Çalışan sayısının ise 7.889 kişi olduğu görülmektedir.


gi03.jpg (13618 bytes)

YÖNETİM ANLAYIŞI Anadolu Grubu'nun yönetim anlayışı Grubun vizyonuna, temel strateji ve hedeflerine uygun bir yapı sergilemektedir. Anadolu Grubu, 6 yıldır yürütülen stratejik planlama çalışmalarına paralel olarak, toplam kalite yönetimi, performans yönetimi ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. Uygulanmasına başlanan Anadolu Yıldızı Dönüşüm Projesi'nin amacı "Yeni Yönetim Yaklaşımları"nın ortaya koyduğu "ortak değerler"den yararlanarak, sürekli "daha iyiyi aramak" ve sürekli "gelişme kültürü"nü Grup bünyesinde oluşturmak ve bu kültürü yaşatacak "Yönetim Modeli"ni kurmaktır.

HOLDİNG Anadolu Endüstri Holding A.Ş., İstanbul Kuruluş yılı: 1969 Grup şirketlerinin faaliyetlerini koordine eden Anadolu Endüstri Holding, planlama ve denetim işlevlerini de yerine getirmektedir. Holding, Grup şirketlerine her türlü mali, idari ve hukuki danışmanlık yapmakta, Grubun insan kaynakları ve endüstriyel ilişkiler, basın ve halkla ilişkiler, bilgi sistemleri çalışmalarını koordine etmektedir. Çalışan sayısı: 142

Linkler

http://www.anadolugroup.com/

Kaynak

Anadolu Grubu Web Sitesi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Anadolu Grubu
Anadolu Grubu