Amistad

Amistad 1997 yılında yapılmış yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, konusu gerçek bir olaya dayanan bir Hollywood yapımı sinema filmi. 1839 yılında yaşanmış olan zenci köleleri taşıyan aynı adlı gemide kölelerin çıkardığı isyan sonrası yaşananlar konu edilir.

Amistad 1997 yılında yapılmış yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, konusu gerçek bir olaya dayanan bir Hollywood yapımı sinema filmi. 1839 yılında yaşanmış olan zenci köleleri taşıyan aynı adlı gemide kölelerin çıkardığı isyan sonrası yaşananlar konu edilir.

1830'ların ABD'sinde sanayileşme yanlısı kölelik karşıtları ile güneyli toprak sahiplerinden oluşan kölelik yanlıları arasında hızla yükselen ve ilerleyen yıllarda Amerikan İç Savaşı'na yol açacak olan gerginliği işleyen bir filmdir.

Ödüller1998 Akademi ödülleri (AMPAS):
  • En iyi yardımcı aktör, Anthony Hopkins (aday gösterildi)
  • En iyi sinematografi, Janusz Kaminski
  • En iyi kostüm tasarımı, Ruth Carter
  • En iyi müzik, John Williams

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

amistad koordinatları: 35.919006, -103.160924

Amistad 1997 yapımı film

1839 yazında Küba Sahillerinden içinde 53 tane Afrikalı köle bulunan bir gemi hareket eder. Cinque'nin önderliğinde gemide isyan çıkarırlar ve mürettebatla savaşarak gemiyi ele geçirirler. Artık Afrika'ya dönmek için bir şansları vardır. Mürettebattan sağ kalan son iki kişinin onları doğru yere doğru götürdüklerine inanmaktan başka şansları yoktur. Bir Amerikan savaş gemisi tarafından yakalanırlar. Korsanlık ve cinayetle itham edilirler. Açılan dava artık aristokrasiyle özgürlüğün savaşıdır.

Teknik ekip

Ad Soyad Görevi
Steven Spielberg Bu filmde 50 (şu anda 73) yaşında Yönetmen
Steven Spielberg Bu filmde 50 (şu anda 73) yaşında Yapımcı

Diğer anlamları

amistad

İngilizce amistad kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Amistad, barco de esclavos a mediados del siglo XIX en el cual los esclavos negros se rebelaron y fueron capturados y enjuiciados por los americanos (pero luego del juicio se los hizo regresar al África pues habían sido tomados como esclavos ilegalmente)

amistad

İngilizce amistad kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Amistad, navire espagnol transportant des esclaves africains (au milieu du 18ème siècle) et qui furent capturés par les américains

amistad

İngilizce amistad kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Amistad, Slavenschiff aus dem 18. jahrhundert auf der afrikanische Sklaven rebellierten und vor Gericht gestellt wnach sie zurück nach Afrika gesendet wurden da illegal als Sklaven gefangen

amistad

İngilizce amistad kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Amistad, nome della nave piena di schiavi che ribellatisi e catturati dagli americani nella metà dell'800 furono giudicati e rimandati in Africa perchè erano stati tratti illegalmente in America come schiavi

amistad

İngilizce amistad kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Amistad, navio negreiro da metade do século XVIII onde os negros se rebelaram e foram capturados pelos americanos (os rebeldes foram julgados e eventualmente mandados de volta à África porque eles foram escravizados ilegalmente)

amistad

İspanyolca amistad kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. comradeship, friendship; friendliness, amicability

amistad

n. slave ship from the mid-1800s on which the blacks rebelled and were captured by the Americans (the rebels were tried and eventually sent back to Africa because they were illegally taken as slaves) n. comradeship, friendship; friendliness, amicability v. bring together, set up a meeting between people; gather together, collect

amistad

İspanyolca amistad kelimesinin Fransızca karşılığı.
(comportamiento) amitié (f); concorde (f); cordialité (f); tendresse (f)

amistad

İspanyolca amistad kelimesinin Almanca karşılığı.
n. freundschaft, zuneigung

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Amistad
amistad