--}}

Altınbulak, Sarıkamış

büyük altun bulak köyü göle-kars yolunun hemen yanında bulanan orta halli bir köydür.köyde 50-60 hane vardır geçimlerini hayvancılık ve tarımdan saglamktadır.köy tarihi ile 1551`de Erzurum`a, 1579`da Kars eyaletine bağlanmıştır. 1830`da merkezi Dedeşen koyu olarak Çıldır Sancağına, 1866`da köy olarak Ardahan kazasına bağlanmıştır.

büyük altun bulak köyü göle-kars yolunun hemen yanında bulanan orta halli bir köydür.köyde 50-60 hane vardır geçimlerini hayvancılık ve tarımdan saglamktadır.köy tarihi ile 1551`de Erzurum`a, 1579`da Kars eyaletine bağlanmıştır. 1830`da merkezi Dedeşen koyu olarak Çıldır Sancağına, 1866`da köy olarak Ardahan kazasına bağlanmıştır. 30 Eylül 1920`de Rus işgalinden kurtulmuştur.köy en son olarak 27.05.1992 tarihinde 3806 sayılı kanun ile Ardahan iline bağlanmıştır.

Coğrafi yapı köyün yüzölçümü 3000 m2`dir. Denizden yüksekliği 2100 metredir. Arazisi çayır ve mera ile kaplıdır. Kışları uzun ve sert, yaz mevsimi ise çok kısa ve kuraktır. Güneyinde Allahuekber dağları, kuzeyinde Ardahan, doğusunda Kars, batısında Erzurum ili ile komşudur.

Turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olup yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek görmeye değer tarihi eserleri bulunmaktadır.köye yakın olan göle kasabasında bulunan Damla Otel kentte konaklayabileceginiz yerler arasinda en cok tavsiye edilendir. http://www.goledamlaotel.com/index.html

Ekonomi [1]Tarım ve hayvancılık; ilce ekonomisi hayvancılığa dayanmaktadır. Hayvan besiciliği ve mandıracılığı olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmektedir. Ayrıca arpa, buğday yulaf, patates ekimi yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılığın yani sıra tavuk, hindi, kaz, ördek gibi kümes hayvanları da yetiştirilmektedir. 2002 yılı itibariyle bölgede 10 adet tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvan, 300, 20 adet küçük bas, vardır. Ticaret alanında ise bakkal ve üçü fabrika düzeyinde (Anasüt A.Ş.,Şanlıtürk A.Ş. ve Alibeysüt) sanayi tesisleri olmak üzere onlarca mandıra hizmet vermektedir. Göle`nin sahip olduğu iktisadi gücü Ardahan da dahil olmak üzere ile bağlı köyün tamamınınkinden büyüktür. Bu köy, Ardahan ilinin ticaret merkezidir.

Şablon:Sarıkamış belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.