Alexandre Dumas

Alexandre Dumas Fransız yazarı (1802-1870). Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas, Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden, iriyarı, sağlık dolu, gözlerinden zekâ fışkıran, neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Alexandre Dumas Fransız yazarı (1802-1870). Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas, Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden, iriyarı, sağlık dolu, gözlerinden zeka fışkıran, neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Üç Silahşörler (1844) ile onun devamı olan Yirmi Yıl Sonra (1845) ve Bragelonne Vikontu'nu (1850) herkes bilir. Ama Dumas'ın 300 kadar romana ve tiyatro oyununa imzasını attığını bilmeyen çoktur. Çünkü doğanın bu güçlü yaratığı, kurumak bilmeyen bir hayal gücüne sahipti ve konularını aldığı tarih, tam ona uygun bir alandı; ama o, yepyeni kahramanlar da yaratabilecek güçteydi: sözgelimi. Monte Kristo kontu, tamamen hayali bir kahramandır.

Zaten Dumas, tarihten esinlenmekle yetinmiyor, onu, inanılmaz bir hızla kaleme alırken, olağanüstü hayal gücüyle adeta yeniden yazıyordu.

Ölümünden yüz yıl sonra, kişileri hala canlıdır ve serüvenleri, gençleri de, gençliğini az çok yitirmiş olanları da heyecanla sürüklemeğe devam etmektedir.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Alexandre Dumas 19. yüzyılın en iyi ve en dikkat çekici romanları yazmıştır.Parasını ve şöhretini zenginlik için harcamıştır.Yazdığı eserlerinde dikkat çekici sahneler yazarak gençlerin favori yazarı haline gelmiştir.Fransız yazarın üç silahşörler eserinde en iyiyazar haline gelmiştir.Bununla yetinmeyip monte kristokontu adlı eseriyle dünyaca ünlü bir yazar haline gelmiştir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Alexandre Dumas
Alexandre Dumas