--}}

Akliman, Sinop

Akliman, Sinop (il) ili sınırları içinde, il merkezine 9 km uzaklıkta bulunan, İnceburun üzerinde, Başkaya Burnu yakınlarındaki Akliman Koyu’nun güney kıyısındaki küçük bir mahalledir. . Sinop merkez ilçeye bağlıdır.

düzenle|Eylül 2007 Akliman, Sinop ili sınırları içinde, il merkezine 9 km uzaklıkta bulunan, İnceburun üzerinde, Başkaya Burnu yakınlarındaki Akliman Koyu`nun güney kıyısındaki küçük bir köydür. Sinop merkez ilçeye bağlıdır. Koy sayesinde plajlarıyla turistlerin ilgisini çekmiştir. Türkiye`nin en kuzey noktası olan İnceburun`dan yaklaşık 9 km uzaklıktadır ve Sinop`tan İnceburun`a en kısa buradan gidilir. Sinop-Akliman-Hamsilos yolunun da üstündedir.

Koyun hemen açığında iki ada bulunmaktadır. Bu adalar koyun güney ve kuzey kısımları ile birleşmiş gibidir. Koyun kuzey yakasındaki adayı kıyıyla birleştiren bir köprü vardır. Bu köprü açık denizden gelen dalgaları da engeller. Ayrıca bu adada Akliman feneri bulunmaktadır. Koyun güneybatı ucunda bir küçük koy daha vardır. Ayrıca ana koyun hemen güney kıyılarında iki küçük girinti daha vardır.

Köyde yerleşmeler köyü ikiye ayırmıştır: Kuzey ve güney kısımları. Köyün güney kısmından Tatlıca takım şelaleleri`ni de bulunduran Karasu deresi dökülür. İnceburun yolu da buradan geçer. Hamsilos yolunu izlediğinizde de kuzey kısmından geçersiniz.

köy-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.