--}}

Ahmet Necdet Sezer

Ahmet Necdet Sezer 13 Eylül 1941 tarihinde Afyon'da doğdu. 1958 yılında Afyon Lisesi'nden 1962'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Askerliğini Kara Harp Okulu'nda Yedek Subay olarak yaptı.

<b>Ahmet Necdet Sezer</b>

Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı
Ahmet Necdet Sezer Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı
13 Eylül 1941 tarihinde Afyon'da doğdu.

1958 yılında Afyon Lisesi'nden 1962'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı.

Askerliğini Kara Harp Okulu'nda Yedek Subay olarak yaptı.

Sırasıyla; Dicle, Yerköy Hakimlikleri ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu. Medeni Hukuk alanında 1977-1978'de Ankara Hukuk Fakültesinde yüksek lisans (master) öğrenimi yaptı. 7 Mart 1983 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi üyesi iken Yargıtay Genel Kurulu'nca belirlenen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 27 Eylül 1988 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atandı. 6 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Cumhurbaşkanlığı

Sezer, cumhurbaşkanı seçilmeden önce Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini sürdürüyordu ve kamuoyu tarafından tanınan bir isimdi. Koalisyon hükümeti ortaklarının birbirleri ile anlaşamamaları ve aralarından birinin (Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz) adaylığında ortak karara varamadıkları için, hepsinin dışında bir aday gündeme gelmiş ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Sezer'i cumhurbaşkanı adayı olarak belirlemişlerdi. Sezer, siyasetten gelen diğer cumhurbaşkanlarından farklı olarak fazla göz önünde olmayı tercih etmeyen bir çizgi izlemekteydi. Parlamentonun henüz yeni bir cumhurbaşkanı seçememiş olması ve erken seçime gitmesi sebebiyle, görev süresi dolmuş olmasına rağmen görevine devam etmekteydi. 28 Ağustos 2007 tarihinde Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine görev süresi doldu ve evinde dinlenmeye çekildi.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Sayın Sezer, bu ülkedeki en adam gibi adamdır.Yaptığı işlere güvendiğim tek yönetici

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahmet Necdet Sezer
Ahmet Necdet Sezer