--}}

Afife Tiyatro Ödülleri

Afife Tiyatro Ödülleri Yapı Kredi tarafından organize edilmektedir. 1996 yılında Yapı Kredi Sigorta şirketi tarafından başlatılan etkinlik, ilk olarak ertesi yıl, 1997'de, ilk Türk kadın oyuncu Afife Jale anısına 28 Nisan günü yapılır.

Afife Tiyatro Ödülleri ya da bilinen yaygın adıyla Afife Jale Ödülleri Yapı Kredi Sigorta tarafından düzenlenmekte olan bir programdır.

1996 yılında Yapı Kredi Sigorta şirketi tarafından başlatılan etkinlik, ilk olarak ertesi yıl, 1997`de, ``ilk Türk kadın oyuncu`` Afife Jale anısına 28 Nisan günü yapılır. Amacı, tiyatro sanatına ilginin gelişmesini, tiyatro sanatına ve sanatçısına destek olmaktır. Ödüller için adaylıklar her sene, genellikle Nisan ayınının başında açıklanmakta, ödül töreni ise, genellikle, Nisan ayının sonunda düzenlenmektedir.

Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülü, ilk düzenlendiği yıl, 13 dalda verilirken, iki yıl sonra ışık ve efekt tasarımcılığı ödüllerinin birleştirilmesi sonucu 12 dala inmiş, 2002`de de "yardımcı rolde yılın en başarılı müzikal ya da komedi erkek-kadın oyuncusu" dallarının eklenmesiyle 14 dala çıkmıştır.

Ayrıca başlangıcında Muhsin Ertuğrul, Nisa Serezli Aşkıner ve Cevat Fehmi Başkut ``özel`` ödülleri verilirken, bugün ``Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü``ve ``Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülünün eklenmesiyle beşe ulaşmıştır. Düzenli olarak her yıl tekrarlanmakta olan Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri, seçimlerindeki ciddi ölçüt ve duyarlılığıyla, Türkiye`nin en saygın sanat ödüllerindendir.

``Afife Jale Tiyatro Ödülllerinin genel müdürlüğünü Murat Güvenel yürütmektedir.

İlginç bilgiler

 • Yıldız Kenter, Haluk Bilginer, Önder Arık ve Ali Cem Köroğlu 3`er Afife heykelciği ile en çok Afife Ödülü kazanan sanatçılar oldu.
 • Başar Sabuncu iki kez üst üste (1997 ve 1998) en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu. Aynı yıllarda Sabuncu`nun yönettiği "Bir Ata Krallığım" ve "Balkon" oyunları da o yılların en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı.
 • 1997 yılında "Bir Ata Krallığım" ve 1998 yılında "Balkon" oyunlarıyla üstüste en başarılı yönetmen ödülünü kazanan Başar Sabuncu ikinci yıl zarftan kendi adı çıkınca ``kendi kendine`` ödül vermek zorunda kaldı.
 • Aynı şey 1999 yılında "Martı", 2000 yılında "Nükte" oyunlarıyla yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülünü kazanan Yıldız Kenter`in de başına geldi.
 • Sevim Çavdar`da 1998 ve 1999 yıllarında En Başarılı Giysi Tasarımcısı ödülünü üst üste aldı.
 • Ali Cem Köroğlu 2003 yılında En Başarılı Sahne ve En Başarılı Giysi Tasarımcısı ödüllerini alarak iki Afife sahibi oldu.
 • 2003 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu`nun “Ayaktakımı Arasında" adlı prodüksiyonu sekiz ödülle bir yılda en çok ödül kazanan prodüksiyon oldu.
 • 1999 yılında oynanan "Martı" oyununda Yıldız Kenter ve eşi Şükran Güngör aynı oyundaki rolleriyle aday gösterildiler.
 • Alev Gürzap ve İlkay Saran aynı oyundaki aynı rolden aday gösterilen tek örnek oldular. Gürzap ve Saran 1997 yılında değişimli olarak oynadıkları "Oyun Karıştı" oyunundaki baş kadın rolüyle o yılın en başarılı komedi oyuncusu dalında aday gösterildiler.
 • 2001 yılında oynanan "Ayrılış" adlı oyunda da Zuhal Olcay ve eşi Haluk Bilginer aynı oyundan aday gösterildiler.
 • Serpil Günseli 2006 yılında aldığı En Başarılı Sahne Müziği ödülü ile bu dalda ödül alan tek kadın sanatçı oldu. Ali Cem Köroğlu da aynı şekilde 2003 yılında aldığı En Başarılı Giysi Tasarımı ödülü ile bu dalda ödül alan tek erkek sanatçı olmuştu.
 • Sahne müziği dalında Yunanlı Yannis Soulis "Troilos ve Kressida" oyunu için yaptığı müzikle Afife kazanan ilk yabancı sanatçı oldu. Afife ödül heykelciğini alan ikinci yabancı sanatçı ise “Benerci Kendini Niçin Öldürdü” ile Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı seçilen Michel Launay oldu.
 • Genç oyuncu Engin Alkan en başarılı komedi oyuncusu olarak iki hocası Haldun Dormen ve Müjdat Gezen`in de aday gösterildiği 1999 yılında "Barış" adlı komedideki rolüyle bu ödülün sahibi oldu.
 • 2004 yılında, Yıldıray Şahinler ve Erol Keskin En Başarılı Erkek Oyuncu, Rozet Hubeş ve Şebnem Köstem ise En Başarılı Kadın Oyuncu ödüllerini paylaştılar.
 • 1997 yılında ilk Yapı Kredi Sigorta Afife Tiyatro Ödülleri`nde En Başarılı Giysi Tasarımcısı ödülünü alan Türkan Kafadar ve En Başarılı Işık Tasarımcısı ödülünü alan Yakup Çartık, ödül töreninin 10. yılında da aynı ödüllerin sahipleri oldular.
 • En çok ödül toplayan topluluk 37 ödülle İstanbul Devlet Tiyatroları oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları 33 ödülle ikinci sırada yer aldı. Üçüncü ise 9 ödül ile Kent Oyuncuları oldu.
 • Tiyatroyla ilgisi olmadan tören gecesi ödül veren tek sanatçı 1999 yılında Yıldız Kenter`e en başarılı kadın oyuncu ödülünü veren Türkan Şoray oldu.
 • Bugüne kadar Afife Ödülü tören geceleri ilki dışında - AKM`de yapılmıştı - Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`nda gerçekleştirildi.
 • Bu törenlerin ilkine Londra`dan Royal Philharmonic Orkestrası, beşincisi için Moskova`dan ünlü Tchaikovsky Symphony Orkestrası, altıncısı için Ute Lemper, yedincisi için ise Milva getirildi.
 • Bu törenler için yapılan filmlerde Afife rolünü sürekli olarak Yeşim Alıç oynadı.
 • Bu törenlerin ikincisinde Cumhuriyet`in kadınları olarak ilklere damgasını vurmuş ilk kadın pilot Sabiha Gökçen, köyden çıkmış ilk kadın milletvekili Satı Kadın, ilk opera sanatçısı Semiha Berksoy, ilk dünya güzellik kraliçesi Keriman Halis ve ilk devrimci yazar Halide Edip saygıyla anıldı ve haklarında yapılan filmler gösterildi.
 • On yıl süreyle tüm açılış konuşmalarını Yapı Kredi Sigorta Sanat Danışmanı Haldun Dormen yaptı. Dokuz yılın sunuculuğunu da Korhan Abay üstlendi.
 • Bu törenler için yapılan filmlerde en çok oynayan sanatçılar Yeşim Alıç`ın dışında Tomris Oğuzalp, Saltuk Kaplangı ve Alper Düzen oldu.
 • İlk iki yıldan sonra kaldırılan en başarılı efekt ödülünü iki yıl üst üste Hitay Daycan kazandı.


Ayrıca bakınızLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afife Tiyatro Ödülleri
Afife Tiyatro Ödülleri