Afete Hazırlık Ve Deprem Eğitimi Derneği

Yaklaşık bir yıl sürdürülen hazırlık çalışmalarının sonunda Eylül 2003 tarihinde Dernekler Masasına yapılan müracaatla AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği) yasal kuruluşunu tamamladı.

Yaklaşık bir yıl sürdürülen hazırlık çalışmalarının sonunda Eylül 2003 tarihinde Dernekler Masasına yapılan müracaatla AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği) yasal kuruluşunu tamamladı.

İlk çalışmaları, 1999 marmara depreminde hasar gören il ve ilçelere çeşitli biçimlerde müdahale ve yardım organizasyonları olarak başladı. Ülkemizde afet ve deprem bilincinin neredeyse hiç olmadığı acı gerçeğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, afet bilincinin ve eğitiminin özellikle okul çağı çocukları başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerine verilmesi yol ve yöntemlerini de araştırıp geliştirerek sürdü.

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara`nın çaba ve katkılarıyla topluma sesini duyuran çalışmalar, UNDP Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından uygulamaya konulan ve SDC İsviçre Kalkınma Teşkilatı tarafından desteklenen "Afetlere Hazırlık ve Afetlerin Önlenmesi için Yerel Kapasitenin Geliştirilmesi" projeleri ile birleşerek daha etkin ve yaygın olarak devam etti.

Faaliyetleri

2001`de Bursa ve İznik`te "Gençlik ve Afet Eğitimi, Afet Yönetiminde Gençliğin Rolü" seminerleri verildi.

2002`de Bursa`da kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin eğitimini hedefleyen seminer verildi.

Bursa`da, Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği, Kızılay, İtfaiye Daire Başkanlığı, Odalar ve Uludağ Üniversitesi ile birlikte, halkın doğal afet, yangın ve günlük yaşamdaki olası kazalara karşı hazırlıklı olmasını sağlamak için eğitim ve bilgilendirme çalışmalarını kapsayan ``Aile Afete Hazırlık Projesi``

2001`de Adapazarı`nda toplam 400 öğretmene ve Adapazarı Sanayi ve Ticaret Odası`ndan 50 işadamına eğitim verildi.

2002`de önce zihinsel engelli çocuklara, ailelerine ve eğitmenlerine sonra da ortopedik engellilere yönelik eğitimler verildi.

2002`de Çanakkale`de işadamlarına, öğretmenlere, doktorlara ve kamu görevlilerine yönelik bir dizi bilgilendirme toplantıları yapıldı. 256 öğretmene Temel Afet Bilinci eğitim seti ve sertifikası verildi.

Çanakkale Afet Yönlendirme Kurulu yeniden yapılandırıldı.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis ve Gaziantep illerinde öğrencilere, kamu personeline ve öğretmenlere eğitimler verildi.

Yaklaşık olarak 6000 öğrenciye, 3000 kamu personeline ve 4000 öğretmene ulaşıldı ve 7000 adet eğitici el kitabı,eğitim el kitabı, bilgi kartından oluşan eğitim seti, 6000 adet Afacan Dünya ve 6000 adet bilgi kartı dağıtıldı.

2002`de Antalya`da toplam 400 kamu çalışanına, 600 öğretmene ve 1500 öğrenciye Temel Afet Bilinci ve eğitici eğitimleri verildi. Öğrencilere 1500 Afacan Dünya ve Bilgi Kartı, 1000 adet eğitici el kitabı ve eğitim seti dağıtıldı.

2002`de İzmir Karşıyaka`da Valilik, Belediye, İtfaiye, Kızılay, Kızılhaç, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ege Ordu Komutanlığı, basın ile işbirliği ve geniş halk, öğrenci katılımı ile yaklaşık 100 000 kişinin katıldığı deprem tatbikatına destek verildi.

2002`de Gümüşhane`de 400 öğrenciye ve kamu personeli, öğretmen, asker ve sivil savunma ekip üyelerinden oluşan 450 kişilik bir gruba eğitimler verildi.

Dış Bağlantı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afete Hazırlık Ve Deprem Eğitimi Derneği ilgili konular

 • DASK

  DASK kısaltmasını kullanan kurumlar:
 • Türkiye Kızılay Derneği

  Millî bir hayır ve yardım derneği. Savaşlarda yaralanan askerleri tedavi etmek ve sağlıklarım korumak, bazı ...
 • Anadolu Lisesi

  Anadolu lisesi, Türkiye'de eğitim veren lise türlerinden biridir. Önceleri hazırlık olmasına rağmen bazıları hariç hazırlık sınıfları
 • Mehmet Atalay

  Meslek hayatına Trabzon Karadeniz Gazetesinde başlayan Atalay, Son Havadis, Tercüman ve Milli Gazetedeki gazeteci-yazarlık görevlerinden sonra
 • Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği

  Yaklaşık bir yıl sürdürülen hazırlık çalışmalarının sonunda Eylül 2003 tarihinde Dernekler Masasına yapılan müracaatla AHDER (Afete H
 • İzmirli Sanatçılar Birliği Derneği

  İzmirli Sanatçılar Birliği Derneği (İSB),   İzmir`de kurulmuş ve yerleşik olan bir Sivil Toplum Kuruluşu`dur.
 • Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

  Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü 1944 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği bölümünün açılmasıyla
 • Kodaly Metodu

  Kodaly öğrenme yöntemi, Macar besteci ve müzik eğitimcisi Zoltan Kodaly (1882- 1967) tarafından geliştirilmiş bir müzik eğitimi yöntemidir.
 • Ariassos

  Ariassos (veya Ariasos) Toros dağları üzerinde 900 - 1100 metre yükseklikte yer alan Psidya yerleşimidir. Antalya - Burdur karayolunun 45. kilome
Afete Hazırlık Ve Deprem Eğitimi Derneği
Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği