--}}

Abdurrahman Color

Abdurrahman Color 1960'lı yıların ortalarında başlatılan renkli film yapımındaki çarpıklığı anlatan argo terimdir. Çarpıklık bu girişimin Türkiye'deki film tanıtımı sırasında vurgun amacıyla hiç bir ön hazırlık olmaksızın renkli filme başlanmasından kaynaklanmaktaydı.

kaynaksız Abdurrahman Color 1960`lı yıların ortalarında başlatıran renkli film yapımındaki çarpıklığı anlatan argo terimdir.

Çarpıklık bu girişimin Türkiye`deki film tanıtımı sırasında vurgun amacıyla hiç bir ön hazırlık olmaksızın renkli filme başlanmasından kaynaklanmaktaydı. Renkli film çevirecek en temel araç ve gereç, bunu gerçekleştircek deneyimli uygulayıcı, renkli film için gerekli işlemelik de yoktu. Yapımcılar en pahalı işi en ucuza çıkarmak için, çalışmaya en iyi renkli boş filmle başlasalar bile, az sonra bunu daha ucuz renkli boş filmlerle sürdürüyolar, değişik marka renkli filmleri uygun olmayan banyolardan geçirtiriyorlar ve uygun olmayan değişik pozitiflere bastırıyorlardı;`maksat renk olsun`du.Bunun sonucunda ortaya çıkan kötü filme, dünyanın hiç bir yerinde olmayan `Abdurrahman Color` renkli filmi deniyordu.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.