--}}

Aaron Spelling

Aaron Spelling (d.1923- ö.2006) Kariyerine daha üniversitedeyken oyun yazarı olarak başlamıştır. Mezun olup Dallas`ta birkaç oyun yönettikten sonra Hollywood`a taşınmıştır. Biraz senaryo, oyun yazarlığı daha, biraz aktörlük ve yönetmenlik derken Four Star Productions`da yapımcılığa başladı. 1962`de giriştiği yapımcılık görevinde ilk büyük başarısını 1968-1973 yılları arasında gösterilen ve 6 Emmy ödülü alan, yıllar sonra filme uyarlanan The Mod Squad`la kazandı. 1

Aaron Spelling (d.1923- ö.2006) Kariyerine daha üniversitedeyken oyun yazarı olarak başlamıştır. Mezun olup Dallas`ta birkaç oyun yönettikten sonra Hollywood`a taşınmıştır. Biraz senaryo, oyun yazarlığı daha, biraz aktörlük ve yönetmenlik derken Four Star Productions`da yapımcılığa başladı. 1962`de giriştiği yapımcılık görevinde ilk büyük başarısını 1968-1973 yılları arasında gösterilen ve 6 Emmy ödülü alan, yıllar sonra filme uyarlanan The Mod Squad`la kazandı. 1972`de Leonard Goldberg`le ortak olarak kendi şirketini kurdu ve üretime devam etti. 1976-77 yılları onun için verimli yıllardı, The Rookies, Starsky & Hutch ve Charlie`nin Melekleri gibi birçok hit dizisi bu yıllarda yayınlandı.

TV İmparatorluğu

1980`lerde Spelling artık bir TV kralıydı. Hayal Adası, Tehlike Çemberi, Aşk Gemisi, Prime time`de yayınlanan Hanedan ve T.J. Hooker`la ün kattı. 1984 yılında ABC televizyonunda 7 dizisi birden yayınlanıyordu ve bazı eleştirmenler ABC için ``Aaron`un yayın kanalı`` diyordu. Spelling`in ABC ile olan ilişkisi 1988`de bitti, Ama ünlü yapımcı yoluna devam etti.

90`lı yıllar ve ölümü

Hatta öyle bir devam etti ki 1990`lar onun en parlak yılları oldu. Spelling 90`larda da İkiz Tepeler, Gençlerin sevgilisi olan Evimiz Hollywood`da ve Melrose Place dizilerini ekrana getirdi. Evimiz Hollywood`da dizisinde kızı Tori de Donna karakteriyle başrollerden birindeydi. Tori daha sonra birkaç filmde de rol aldı. Spelling Models Incorporated, 7th Heaven, oğlu Randy`yi üne kavuşturan Sunset Beach gibi dizileriyle 90`lara veda etti. Charmed dizisiyle Alyssa Milano`yu üne kavuşturarak 90`lı yılların sonunu getiren Spelling`in en son yapımı, 2005 yılında yayınlanan Wanted oldu. Türk televizyonlarında heycanla takip edilen birçok diziye imza atmış olan Spelling, 23 Haziran 2006`da Çene kanserinden kurtulmayarak hayata veda etti.

Rekorlar Kitabı

Aaron Spelling Guinness Rekorlar Kitabı`nda da yer aldı. Guinness`e göre Spelling 5000 saati aşan programlarıyla ``Tüm zamanların en üretken yapımcısıydı. Spelling`in üretkenliği kadar bilinen bir özelliği şuydu:Yapımlarının şörhetler yaratması. Spelling ayrıca Film yapımcılığı da yapmıştır.

kişi-taslak DEFAULTSORT:Spelling, Aaron

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.