--}}

Aşk-ı Memnû

Aşk-ı Memnu: Yasak Aşk anlamına gelir. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil`in realist-naturalist bir romanıdır.Roman zengin bir ailenin kişileri arasındaki duygusal ilişkilerin gelişimini sergiler.

Aşk-ı Memnu: Yasak Aşk anlamına gelir. Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil`in realist-naturalist bir romanıdır.

Roman zengin bir ailenin kişileri arasındaki duygusal ilişkilerin gelişimini sergiler. Varlıklı Adnan Bey, karısının ölümünden sonra kızı Nihal, oğlu Bülent ve yeğeni Behlül ile İstanbul`da Boğaziçi`nde bir yalıda oturmaktadır. Yine Boğaz`da oturan, serbest davranışlarıyla tanınmış Firdevs Hanım`ın annesine benzemek istemeyen kızı Bihter`le evlenir. Çapkın Behlül yaşlı kocasıyla mutlu olamayan Bihter`i direnmesine rağmen baştan çıkarır ve yasak bir aşk başlar. Ancak Bihter`ren bıkan Behlül, Nihal ile evlenmeye karar verir. Bunun üzerine deliye dönen Bihter kıskançlığıyla her şeyi ortaya çıkarır. Bihter intihar eder, Behlül kaçar ve yalıda eski yaşama geri dönülür. Bihter babasıyla evlenmesinden sonra birbirinden kopan Nihal ve Adnan Bey yeniden birbirlerine yakınlaşırlar.

Konusu

Bihter ve Behlul arasındaki yasak aşkı anlatan bir romandır.

Özet

Roman Peyker ve Nihat Beyin evlenmesiyle başlar. Peyker ve Bihter’in annesi Firdevs Hanım duldur ve Adnan Beye gizliden ilgi duymaktadır. Ancak Adnan Bey Bihter’den çok hoşlanmaktadır. Onunla evlenir. Adnan Bey varlıklı , asil bir aileden gelmiştir. Annesi bu evliliği hiç kaldıramaz.

Bir gün toplanıp pikniğe giderler, bütün aile oradadır. Adnan Beyin yeğeni Behlul Peyker’e dayanamaz ve onu ensesinden ateşli bir şekilde öper. Peyker buna çok kızar çünkü kocasına çok bağlı birisidir. Behlul Bihter’e göz koyar. Ondan çok hoşlanır, onun fiziki görünüşü Behlul’u çıldırtma seviyesine getirir. Bihter’in kendisinden hoşlanmasını sağlar ve o günden sonra her gece beraber olurlar.

Behlul ve Bihter’in mektupları Nihal tarafından görülür. Nihal bu olaya inanamaz çünkü Behlulle evlenmeyi düşünmektedir. Nihal’in tam mutluluğu düşündüğü bir sırada bu olayı öğrenmesi hayatını yıkmıştır. Adnan Beyin bu olayı öğrenmesiyle her şey değişir.

Adnan Bey ve Nihal eskisi gibi beraber yaşamaya karar verirler. Artık hayatlarında ne Behlul ne de Bihter olacaktır.

Ana Fikir

Yasak bir aşk bir ailenin yıkımına neden olabilir, gerçekleri zamanında farketmek sevdiklerinin daha fazla üzülmesini engeller.

Şahıslar ve Olaylar

Bihter: Düzgün bir fiziğe sahip, çok güzel, erkekleri kolayca elde edebilen cazibeli bir kadındır. Annesine karşı kin beslemektedir.

Adnan Bey: Bihter’in kocasıdır. Orta yaşlı, varlıklı, iki çocuk babası, asil bir ailenin tek çocuğudur.

Nihal: Adnan Bey’in kızı. Zeki, güzel ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir.Behlul’e ilgi duymaktadır. Annesinin ölümü onu derinden etkilemiştir.

Behlul: Adnan Bey’in yeğenidir. Kadınlara karşı özel bir ilgisi vardır. Bu onda bir zaafiyet haline gelmiştir.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.