--}}

68 Kuşağı

68 Kuşağı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi devrimci önderlerin liderliğinde oluşturulan Türkiye'de ki sol hareketin adıdır.68 kuşağı devrimci bir kuşak olmakla birlikte okumuş,bilgili gençlerin ülkelerin'ni amerikan uşaklığından çıkarmak için başlattığı devrimci bir harekettir.

}} 68 Kuşağı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi devrimci önderlerin liderliğinde oluşturulan Türkiye'de ki sol hareketin adıdır.

} 68 kuşağı devrimci bir kuşak olmakla birlikte okumuş,bilgili gençlerin ülkelerin'ni amerikan uşaklığından çıkarmak için başlattığı devrimci bir harekettir.dönemin sovyet rusyasının desteklediği tahmin edilmektedir.

Ayrıca Amerika'da "hippi" akımının başladığı tarihtir. Hippiler Vietnam savaşında gerçekleşen Kuzey Vietnam ordusunun başlattığı "Tet Hücumu" sırasında verilen kayıplar sonucu ortaya çıkmıştır. Amerikalılar bu saldırıdan sonra savaşı kazanamayacaklarını anlamışlar ve gençlik bu barışçı akımı başlatmıştır.

68 kuşağını başlatan asıl olay Latin Amerikalı devrimci E.Che Guevera'nın 1967 yılında Bolivya dağlarında yakalanarak öldürülmesidir.Bu tarihden sonra tüm Avrupa(özellikle Paris sokaklarının duvarlarında) ve dünya caddelerinde aynı sloganlar yankılanmaktadır;'gerçekçi ol,imkansızı iste'...

68 kuşağının Türkiye'deki uzantısını ise Deniz Gezmiş,Mahir Çayan,İbrahim Kaypakkaya gibi Sol'u kendi içinde çeşitli fraksiyonlara bölen devrimci/ateşli/eylemci öğrenciler oluşturmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.