2006 IAAF Dünya Cross Country Şampiyonası

2006 IAAF Dünya Cross Şampiyonası, 1 - 2 Nisan 2006 tarihleri arasında Japonya`nın Fukuoka kentinde yapıldı.

Yarış bir defa daha Etiyopya`lı ve Kenya`lı koşucuların egemenliği altındaydı. Kenenisa Bekele, en başarılı Cross Country yarışçısı olduğunu kanıtlıyarak erkekler kişisel yarışın ikisini de kazandı.

Sonuçlar

Uzun yarış Erkekler

Kenenisa Bekele kendisinin beşinci uzun yarış ünvanını arka arkaya beşinci kez kazandı. Takım halindeki yarışlarda Eritre sürpiz bir şekilde Etiyopya`yı yendi, fakat Kenya`ya sadece 4 puanla kaybetti.

Kişisel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Kenenisa Bekele (Etiyopya) 35:40 dakika
Gümüş Sileshi Sihine (Etiyopya) 35:43 dakika
Bronz Martin Mathathi (Kenya) 35:44 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın KenyaMartin Mathathi (3.)Mike Kipruto Kigen (5.)Hosea Mwok Macharinyang (6.)Simon Koros Arusei (10.) 24
Gümüş EritreZersenay Tadesse (4.)Yonas Kifle (7.)Ali Abdallah (8.)Tesfayohannes Mesfen (9.) 28
Bronz EtiyopyaKenenisa Bekele (1.)Sileshi Sihine (2.)Gebre-Egziabher Gebremariam (13.)Ketema Nigusse (26.) 42


Kısa yarış Erkekler

Kenenisa Bekele kendisinin kısa mesafe yarış ünvanını arka arkaya beşinci defa aldı. 1999 yılı kazananı, Kenya`lı Benjamin Limo dördüncü bitirdi.

Kişisel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Kenenisa Bekele (Etiyopya) 10:54 dakika
Gümüş Isaac Kiprono Songok (KEN) 10:55 dakika
Bronz Adil Kaouch (Fas) 10:57 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın KenyaIsaac Kiprono Songok (2.)Benjamin Limo (4.)Augustine Kiprono Choge (7.)Edwin Cheruiyot Soi (8.) 21
Gümüş EtiyopyaKenenisa Bekele (1.)Mohamed Ali Aboosh (5.)Sileshi Sihine (12.)Gebre-egziabher Gebremariam (30.) 48
Bronz FasAdil Kaouch (3.)Hicham Bellani (14.)Khalid El Amri (15.)Hamid Ezzine (21.) 53


Junior yarışı erkekler

Kişsel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Mangata Ndiwa (KEN) 23:53 dakika
Gümüş Leonard Komon (KEN) 23:54 dakika
Bronze Tariku Bekele (Etiyopya) 23:56 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın Kenya 16
Gümüş Etiyopya 24
Bronz Eritre 45


Uzun Yarış bayanlar

Tirunesh Dibaba kendisinin arka arkaya ikinci uzun yarış ünvanını kazandı.

Kişisel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Tirunesh Dibaba (Etiyopya) 25:21 dakika
Gümüş Lornah Kiplagat (Hollanda) 25:26 dakika
Bronz Meselech Melkamu (Etiyopya) 25:38 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın EtiyopyaTirunesh Dibaba (1.)Meselech Melkamu (3.)Wude Ayalew Yimer (5.)Mestawet Tufa (7.) 16
Gümüş KenyaEvelyne Wambui (8.)Faith Chemutai (9.)Alice Chelangat (10.)Mercy Wanjiku Njoroge (12.) 39
Bronz JaponyaKayoko Fukushi (6.)Yoshimi Ozaki (19.)Megumi Oshima (25.)Yumi Sato (30.) 80


Kısa Yarış bayanlar

Etiyopya takım müsabakasını Kenya`yı sadece tek bir puanla yenerek kazandı.

Kişisel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Gelete Burika Bati (Etiyopya) 12:51 dakika
Gümüş Prisca Jepleting Ngetich (KEN) 12:53 dakika
Bronz Meselech Melkamu (Etiyopya) 12:54 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın EtiyopyaGelete Burika Bati (1.)Meselech Melkamu (3.)Bezunesh Bekele Sertsu (9.)Teyba Erkesso (12.) 25
Gümüş KenyaPrisca Jepleting Ngetich (2.)Beatrice Jepchumba (6.)Vivian Cheruiyot (8.)Isabella Ochichi (10.) 26
Bronz AvustralyaBenita Johnson (4.)Melissa Rollison (11.)Anna Thompson (25.)Donna Tyberek-MacFarlane (29.) 69


Junior Yarış Bayanlar

Kişsel

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet Zaman
Altın Pauline Korikwiang (KEN) 19:27 dakika
Gümüş Veronica Wanjiru (KEN) 19:27 dakika
Bronz Mercy Kosgei (KEN) 19:45 dakika


Takım

bgcolor="#efefef"
Madalya Atlet İşaret
Altın Kenya 10
Gümüş Etiyopya 29
Bronz Japonya 58


Dış bağlantı





Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.