--}}

11 Eylül 2001 Saldırıları

11 Eylül 2001 Saldırısı, ABD'de sivil ve askerleri hedef alarak yapılmış bir saldırıdır. 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisinin New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri de Washington, D.C.

11 Eylül 2001 Saldırısı, ABD'de sivil ve askerleri hedef alarak yapılmış bir saldırıdır. 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisinin New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri de Washington, D.C.'de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise düşürüldü.

Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu'na göre yolcu uçaklar Usame Bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi.

Bazı çevreler tarafından konuyla ilgili çeşitli komplo teorileri ortaya atılmaktadır.

Kronoloji

11 Eylül, 2001 (saatler New York saat dilimindedir)

8:45 : Boston Massachusetts'den kalkan ve kaçırılmış olan 11 sefer sayılı Amerikan Havayolları uçağı Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey kulesine çarparak binada büyük bir delik açtı ve binada yangın çıktı.

9:03 : Kaçırılmış olan 2. uçak Boston'dan gelen ve 175 sefer sayılı Amerikan Hava yolları uçağıydı ve Dünya Ticaret Merkezinin güney kulesine çarptı ve patladı. Her iki binada yanıyordu.

9:17 : Federal Havacılık İdaresi New York'taki bütün havaalanlarını kapattı.

9:21 : New York ve New Jersey alan yönetimi New York bölgesindeki tüm köprü ve tünellerin kapatılması emrini verdi.

9:30: Başkan Bush, Florida Sarasota 'da, ülkenin "Açıkça terörist saldırıya" uğradığını söyledi.

9:40 : Federal Havacılık İdaresi Amerikan havaalanlarındaki tüm uçuş işlemlerini durdurdu. A.B.D. tarihinde ilk defa hava trafiği ülke çapında durduruldu.

9:43 : Amerikan Havayollarının 77 sefer sayılı uçuşu Pentagon'a düştü, büyük bir duman bulutu havayı kapladı. Tahliyeler hızlandırıldı.

9:45 : Beyaz saray boşaltıldı.

9:57 : Bush Florida'dan ayrıldı.

10:05 : Dünya Ticaret Merkezinin kuzey kulesi çöktü, ve çevresindeki sokaklara aniden yıkıldı.Büyük bir toz bulutu ve enkaz oluştu ve yavaşça binadan etrafa sürüklenmeye başladı.

10:08 : Otomatik tüfeklerle silahlanmış gizli servis ajanları Beyaz Sarayın karşısındaki Lafayette Park'da mevzilendi.

10:10 : Pentagon'un bir bölümü çöktü.

10:10 : Kaçırılmış olan 93 sefer sayılı Amerikan Havayolları uçuşu, Pittsburgh'un kuzeydoğusundaki Pennsylvania-Somerset iline düştü.

10:13 : Merkez binadan 4,700 kişi, UNICEF ve Birleşmiş Milletler kalkınma programlarından toplamda 7.000 kişi olmak üzere Birleşmiş Milletler binası boşaltıldı.

10:22 : Washington, D.C.'da Adalet ve Dışişleri Bakanlığı, Dünya Bankası ile birlikte boşaltıldı.

10:24 : Federal Havacılık İdaresi ABD'ye Atlantik üzerinden gelen tüm uçuşların Kanada'ya çevrildiğini açıkladı.

10:28 : Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey kulesi, kabuğu soyulurmuşçasına, çok büyük bir enkaz ve duman bulutu bırakarak yukarıdan başlayarak çöktü.

10:45 : Washington, D.C.'deki tüm federal işyerleri boşaltıldı.

10.46 : ABD Dışişleri sekreteri Colin Powell Latin Amerika'ya olan gezisini yarıda kesti ve Amerika'ya geri döndü.

10.48 : Polis Pennsylvania'daki uçak kazasını doğruladı.

10:53 : Salı günü yapılacak olan New York önseçimleri ertelendi.

10:54 : İsrail tüm diplomatik görevlileri tahliye etti.

10:57 : New York Valisi George Pataki tüm devlet dairelerinin kapatıldığını açıkladı.

11:02 : New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani New Yorklulara evlerinde kalmalarını söyledi ve Kanal Sokağının kuzeyinde kalan alan için boşaltma emri verdi.

11:16 : CNN, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) acil yardım takımlarının tedbir olarak hazırlandığını açıkladı.

11:18 : Amerikan Havayolları iki uçağını kaybettiğini açıkladı. İçinde 81 yolcu ve 11 mürettebat ile Boston'dan Los Angeles'a uçan, 11 sefer sayılı bir Boeing 767 ve 58 yolcu ve 6 mürettebat ile Washington Dulles Uluslararası Havaalanından Los Angeles'a uçan, 77 sefer sayılı bir Boeing 757. 11 sefer sayılı uçak Dünya Ticaret Merkezinin kuzey kulesine çarptı. 77 sefer sayılı uçak ise Pentagon'a çarptı.

11:26 : Amerikan Hava Yolları Newark, New Jersey'den San Francisco, Kaliforniya'ya giden 93 sefer sayılı uçuşun Pennsylvania'da düştüğünü açıkladı. Havayolları aynı zamanda 175 sefer sayılı uçuş içinde endişeli olduklarını söyledi.

11:59 : Amerikan Havayolları Boston'dan Los Angeles'e giden 175 sefer sayılı uçağın içindeki 56 yolcu ve 9 mürettebat ile düştüğünü açıkladı. Uçak Dünya Ticaret Merkezinin güney kulesine çarpmıştı.

12:04 : Düşen uçaklardan üçünün varış noktası olan Los Angeles Uluslararası Havaalanı boşaltıldı.

12:15 : San Francisco Uluslararası Havaalanı boşaltıldı ve kapatıldı. Havaalanı, Pensilvanya'ya düşen 93 sefer sayılı Amerikan Havayolları uçuşunun varış noktasıydı.

12:15 : Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (INS), Kanada ve Meksika sınırlarının en yüksek alarm seviyesinde olduğunu ancak sınırların kapatılması ile ilgili bir karar alınmadığını söyledi.

12:30 : Federal Havacılık İdaresi A.B.D. hava sahasında 50 uçağın olduğunu fakat hiçbirinin herhangi bir problem rapor etmediğini açıkladı.

13:04 : Bush Louisiana'da ki Barksdale Hava Kuvvetleri Üssünde yaptığı açıklamada, Amerikan Ordusunun dünya çapında üst seviyede alarma geçirilmesi de dahil olmak üzere tüm uygun güvenlik önlemlerin alındığını söyledi. Saldırıda ölen yada yaralananlar için dua istedi ve "Amerika Birleşik Devletleri bu korkakça hareketin sorumlularını bulacak ve cezalandıracaktır" dedi.

13:27 : Washington, D.C.'de acil durum ilan edildi.

13:44 : Pentagon beş savaş gemisinin ve iki uçak gemisinin Doğu Sahillerini olası saldırılardan korumak için Norfolk Virginia'daki Amerikan Donanmasına ait merkezden ayrılacağını, limandaki gemi sayısının azaltıldığını söyledi. İki savaş gemisi, USS George Washington ve USS John F. Kennedy, New York sahiline doğru hareket etti. Denize açılan diğer gemiler, firkateynler ve kılavuz füze destroyerlere uçakları düşürmeye yetkisi verildi.

13:48 : Bush, Barksdale Hava Kuvvetleri Üssünden Air Force One ile ayrılarak Nebraska'daki bir Hava Kuvvetleri üssüne uçtu.

14:00 : Kıdemli FBI kaynakları CNN'e terörist saldırının bir paçası olarak kaçırılan ve düşürülen 4 uçağın varsayımları üzerinde çalıştıklarını söylediler.

14:30 : Federal Havacılık İdaresi en erken Çarşamba öğlenine kadar Amerikan sivil hava trafiği olmayacağını ilan etti.

14:49 : Giuliani yaptığı basın toplantısında New York'ta metro ve otobüs servislerinin bir kısmının yeniden başladığını söyledi. Ölen insan sayısı sorulduğunda, Giuliani, "Bu konu hakkında spekülasyon yapmak isteyeceğimizi sanmıyorum -dayanabileceğimizden çok fazla." dedi.

15:55 : Beyaz Saray Danışmanı Karen Hughes, Başkanın açıklanmayan bir yerde olduğunu (Nebraska'daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü) ve bir Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısını telefon ile yöneteceğini söyledi. Bu sırada Başkan yardımcısı Dick Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice Beyaz Saray'daki güvenli bir binada, Savunma sekreteri Donald Rumsfeld ise Pentagonda bulunmaktaydı.

15:55 : Giuliani, New York'ta bildirilen 2.100 yaralıdan 200'den fazlasının durumunun kritik olduğunu söyledi.

16 :00 : CNN Ulusal Güvenlik Muhabiri David Ensor Amerikan polisinin saldırıdan sonra elde ettiği "yeni ve özel" bazı bilgilere dayanarak; 1998'de iki Amerikan büyükelçiliğinin bombalanması olayının şüphelisi olan Suudi militan Usame Bin Ladin'in saldırıyla ilişkisi olduğuna dair güvenilir kanıtlar elde ettiğini bildirdi.

16:06 : Kaliforniya Valisi Gray Davis şehir arama ve kurtarma takımını New York'a gönderdi.

16:10 : Dünya Ticaret Merkezi kompleksi 7 numaralı binasının yandığı açıklandı.

16:20 : İstihbarat Komitesi Senato Başkanı Senatör Bob Graham, bir saldırı olmasına şaşırmadığını ama saldırının özgüllüğüne şaşırdığını, olayın büyüklüğünü anladığında şok olduğunu söyledi.

16:25 : Amerikan Ticaret Borsası, Nasdaq ve New York Ticaret Borsası Çarşambaya kadar kapalı kalacaklarını söylediler.

16:30 : Başkan New York'a dönmek üzere Nebraska'daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssünü Air Force One ile terk etti.

17:15 : CNN Askeri İşler Muhabiri Jamie McIntyre Pentagon'un bir kısmındaki yangının hala sürdüğünün açıkladı. Henüz cesetlere ulaşılamadı.

17:20 : Dünya Ticaret Merkezi Kompleksinin 47 katlı, 7 numaralı binası çöktü. Günün erken saatlerinde caddenin karşısındaki ikiz kuleler çöktüğünde söz konusu bina hasar görmüştü.Yakındaki diğer binalar ise alevler içinde kalmıştı.

17:30 : CNN Beyaz Saray muhabiri John King, Amerikan polisinin yaptığı açıklamaya göre Pennsylvania'ya düşen uçağın üç muhtemel hedeften birisine doğru gidiyor olabileceğini bildirdi: Camp David, Beyaz Saray yada U.S. Capitol binası.

18:00 : Terörist saldırı Amerika'nın mali ve askeri merkezleri hedef alındıktan saatler sonra patlamalar Kabil ve Afganistan'da duyuldu. Saldırılar yerel saatle 2:30'da meydana geldi. Afganistan, Amerikan polisinin Salı günkü ölümcül saldırının arkasında olduğunu söylediği bin Ladin'in Amerika'da olduğuna inanıyor. Amerikan polisi daha sonra ABD'nin olaylar ile hiçbir alakası olmadığını söyledi. Saldırı, ülkenin devam eden sivil savaşında Taliban ile çatışan bir grup olan Kuzey ittifakı tarafından üstlenildi.

18:10 : Giuliani, New York'lulardan mümkün olduğunca Çarşamba günü evlerinde kalmalarını istedi.

18:40 : Amerika Savunma Sekreteri Rumsfeld, her şeyin işlem dışı kaldığı Pentagon'da yeni bir basın toplantısı yaptı. "Yarın her şey çalışır durumda olacak " dedi.

18:54 : Bush Marine One ile Beyaz Saray'a geri döndü ve ulusa hitap etmek için saat 20:30 belirlendi. Başkan daha önce üç savaş uçağı eşliğinde Andrews Hava Kuvvetleri Üssüne gitti. CNN'den John King Laura Bush'un motorlu araç kafilesi ile erkenden güvenli bir yere vardığını bildirdi.

19:17 : U.S. Avukat General John Ashcroft, FBI'ın saldırı anı için tavsiyelerin yer aldığı bir Web sitesi kurduğunu söyledi (www.ifccfbi.gov). General aynı zamanda olası kurbanların aile ve arkadaşlarının 800-331-0075'a irtibat bilgilerini bırakabileceklerini söyledi.

19:02 : CNN'den Paula Zahn Dünya Ticaret Merkezinin yanındaki Marriott Otelinin yıkılmak üzere olduğunu ve bazı New York köprülerinin sınırlı trafiğe açıldığını söyledi.

19:45 : New York Polis Departmanı en az 78 memurunun kayıp olduğunu söyledi. Aynı zamanda şehir olayda ilk 400 itfaiyeciden yarısından çoğunun öldüğünü söyledi.

20:30 : Başkan Bush ulusa seslenişinde, "binlerce yaşam aniden kötülük tarafından sonlandırıldı" dedi ve Salı gününün kurbanlarının aileleri ve arkadaşları için dua edilmesini istedi. "Bu eylem çelikleri eritmiştir, ama Amerikanın çelik gibi sert azmini ve kararlılığını bozamayacaktır" dedi. Başkan Amerikan Hükümetinin saldırıyı gerçekleştiren teröristler ile onları barındıranlar arasında ayrım yapmayacağını söyledi. Washington, D.C.'deki devlet dairelerinin gerekli personel için Salı akşamı, ve diğer tüm çalışanlar için Çarşamba günü yeniden açılacağını ekledi.

21:22 : CNN'den McIntyre, Pentagon'daki yangının hala devam ettiğini ve müdahale edildiğini ama kontrol altına alınamadığını açıkladı.

21:57 : Giuliani New York şehrindeki okulların Çarşamba günü kapalı olacağını ve Salı akşamındaki kurtarma çalışmaları için daha fazla gönüllüye ihtiyaç olmadığını söyledi. Enkaz yığınının altında hala hayatta insanlar olduğunu umduklarını söyledi. Aynı zamanda Manhattan'ın batısında elektrik verilemediğini ve sağlık departmanının testlerinin havadan yayılan kimyasal etmenlerin olmadığını gösterdiğini bu nedenle endişelenmeye gerek olmadığını söyledi.

22:49 : CNN Meclis Muhabiri Jonathan Karl, General Ashcroft'un meclis üyelerine her uçakta 3 ila 5 arasında bıçaklı teröristin olduğunu söylediğini bildirdi.

22:56 : CNN'den Zahn, New York polisinin Dünya Ticaret Merkezi'nin yakınındaki binalarda hayatta insanlar olduğuna inandığını açıkladı.

23:54 : CNN Washington, D.C. Masası Şefi Frank Sesno hükümet sözcülerinin, kaçırılmış uçaklardan birinde açık bir mikrofon olduğunu ve buradan tartışma ve zorlama seslerinin duyulduğunu açıkladığını bildirdi. Sesno aynı zamanda bir kaynağın yürütme makamlarının "güvenilir" bilgi ve delillere sahip olduğunu ve soruşturma konusunda kendilerinden emin olduklarını söylediğini de bildirdi.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

11 Eylül 2001 Saldırıları
11 Eylül 2001 Saldırıları