--}}

Şenol Birol

adlı filmde birlikte rol aldığı Birol Pekel ve Fatma Girik`le birlikte Ses dergisinin kapağında]

Şenol Birol, (1937, Rize) Beşiktaş ve Fenerbahçe`nin unutulmaz futbolcularından. Birol Pekel`la beraber döneminin en popüler futbol ikilisi.

Edebiyat Fakültesi`ni bitiren Şenol Birol, futbola Zonguldak Kilimlispor`da başladı. Daha sonra Rize Güneşspor ve Sarıyer`de forma giydi. 1958 - 1959 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi. Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol`un tercihi Beşiktaş`tan yana oldu. Forvetteki partneri Birol`la birlikte attığı goller yüzünden tribünlerde, “Şenol-Birol gol” tezaruhatı yapılmaya başlandı. Bu tezahurat üzerine aynı isimle partneri Birol Pekel ile birlikte Fatma Girik`te bir filmde başrolde oynadı.

İlk 3 sezonda 42 golü rakip ağlara bırakan Şenol`un Beşiktaş formasıyla en başarılı dönemi 1962-63 sezonuydu. Son haftaya kadar Galatasaray`la şampiyonluk için çekişen Beşiktaş, son maçında ikincilikte kalırken, Şenol sezonu 41 maçta 34 golle tamamladı. Bu sayı Şenol`a “bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı” unvanını da kazandırıyordu. 1962-1963 sezonu bitiminde Birol`la birlikte Beşiktaş`tan ayrılıp Fenerbahçe`ye transfer oldu. Kafa golleri ile tanınan Şenol Birol, Fenerbahçe ile 2 şampiyonluk yaşadı.

Futbol yaşamı boyunca 8 kez Türk Milli Futbol Takımı formasını giydi. Futbola veda ettikten sonra çeşitli takımlarda teknik adamlık yaptı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.