--}}

Şarık Tara

İnş.Yük.Müh.

} İnş.Yük.Müh. Şarık Tara Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanıdır. Grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı`nı oğlu Sinan Tara yürütmektedir.

22 Nisan 1930 yılında Üsküp`te doğmuştur. Annesi Erenköy Kız Lisesi`nde okumuş, dönemin şartları uygun olmadığından tıp tahsili yapmamış, ancak yüksek kültürlü bir kimse olan Mahmure hanımdır. Anne tarafından I. Murat`ın öncü kuvvet komutanı ve Yıldırım Beyazıt tarafından Üsküp ve Kosova bölgesini idareye tayin edilmiş olan Yiğit Bey`in torunudur. Yahya Kemal ile de torun çocukları olmaları nedeniyle aralarında akrabalık bağı vardır. Babası Fevzi Bey ise, bilindiği kadarı ile son üç kuşağı esnaflık yapan Karadağ kökenli Hacıhamziç (Tara`nın dedesi İbrahim Bey`in babası Hamza Bey`den dolayı bu isimle anılırlar-Tara soyadı ise Karadağ`daki Tara Dağı ve Tara Nehri`nden gelmektedir) ailesindendir. Fevzi Tara, Üsküp, Beyrut ve Belgrad`da tahsil yapmış bir avukattır. Sancak ve güney Yugoslavya müslümanlarının Yugoslavya Kralı nezdinde temsilciliğini de yapan babası Manastır`da avukatlık stajını yağarken annesi ile tanışmışlardır.

1942 yılında Üsküp Başkonsolosu Reşat Karabuda`nın yardımıyla önce kendisi İstanbul`a gelir ve yengesi (Selanik kökenli Evrenosoğlu Rüstem Bey`in Mustafa Kemal`in evlenmek istediği ancak ona vermediği kızı }) Seniha hanımın yanında kalır. 1944`de ailesinin de geldiği Türkiye`de orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi`nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi`nden mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra 1957 yılında kızkardeşi Vildan Gülçelik`in kocası (daha sonra bir uçak kazasında vefat eden eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başlamıştır. Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket`e, 1972`de de ENKA Holding A.Ş.`ye dönüşmüştür. Şarık Tara, bünyesinde çok sayıda şirketin yer aldığı ENKA Holding Yatırım Anonim Şirketi`nin halen Fahri (Onursal) Başkanlığını yapmaktadır.

Şarık Tara 30 yıllık meslek hayatı boyunca teknoloji ve yönetime önem vermiş, batı ülkelerindeki en ileri teknolojileri Türkiye`ye getirerek şirketlerinin dünya piyasasında saygınlık kazanmasını sağlamıştır. Batı görüşlü, uygar düşünceli, yeniliklere açık kişiliği ile taahhüt ve sanayi şirketlerinde dünyaca tanınmış know-how`ları kullanmakta ve bugün Batı ülkelerine eşdeğer seviyede üretim yapmakta ve bu üretimin gerektirdiği teknolojiden yararlanmaktadır. Bu sayede Türkiye ekonomisine gerek iç pazar ve istihdam yönünden, gerekse de döviz girdileri bakımından büyük katkıda bulunmuştur. Son yıllarda büyük bir kısmı yurt dışında olmak üzere çok sayıda taahhüt işi alarak dünyanın sayılı taahhüt şirketleri arasında bir Türk şirketinin de girmesini sağlamıştır.

Kamu ve özel kuruluşları ile vakıf ve spor klüplerinde sosyal faaliyetlerde bulunmakta ve bunlara maddi ve manevi destek de sağlamaktadır. Yük.Müh. Şarık Tara`ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve sosyal faaliyetleri nedeniyle çok sayıda ödül verilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.