--}}

Çepni Boyu

Çepni boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre yirmi iki Oğuz bölüğünden Divân-ı Lügati't-Türk'de; "Yirmibirincisi: "جآپنِ Çepni"lerdir. Belgeleri şudur : şeklinde tanımladığı bir Oğuz boyudur.

Çepni boyu Oğuz Kağan Destanı`na göre Oğuz Türklerinin 24 boyundan biridir. Bu boyların Üçoklar kolundan (sol kolundan) Oğuz Kağan`ın oğlu Gök Han`ın soyundan geldikleri kabul edilir.

Çepniler Türk tarihinde özellikle Karadeniz Bölgesi`nin Türkleşmesinde çok önemli bir rol oynamışlardır. Özgün kültürlerini günümüzde de muhafaza etmekte ve sürdürmektedirler.

"Çepni" kelimesi ``düşmanla savaşan`` anlamında kullanılmıştır. Çepni boyunun özelliği "nerde yağu görse orda savaşır" olarak anlatılmaktadır. Karadeniz`de özellikle Giresun ve çevresinde Çepni boyundan insanlar yaşar.Trabzon`un Şalpazarı ilçesinde mevcutturlar. Karadeniz`de yaşayan çepnilerin çoğunluğu alevi iken sonradan sünnileşmişlerdir.Gerçi gelenek olrak hala alevi geniş yorumunu kullanırlar. Örneğin bir kız nişanlı ise hemen damat almazsa başka adayların o kıı kaçırmaya hakları vardır. Ege ,güney marmara ve gaziantep teki çepnilerin hepsi aleviliklerini korumuştur..safevi devletinin kurucusu şah ismail in ordusunda çok kalabalık çepni askerleri vardır.çepniler şah ismail yavuza çaldıranda yenilmesinden sonra bile şah ismaile bağlılıklarını korumuşturlar.selçukluya karşı ayaklanan alevi baba ilyas ayaklanmasına katılanların bir kısmı çepnidir.hacı bektaşi velinin,babai isyanı sonrasında saklanmak zorunda kaldığı köy sulucakarahöyük yani şimdiki hacıbektaş ilçesi de ozamanlar çepnidir. cepnilerin (normalde çetmi olmasi gerekir) cetmilerin ayrica kendine ozgu diyalekt dilleri vardir örnegin ic anadoludaki cetmilerle guneydogudaki alevi koyluleri ile dilleri aynidir.Radikal gazetesinin yazdığı kadarıyla Ogün Samast aslen Çepni`dir. (yavuzeli cevresindeki alevi koyleri) (r) harflerini yutarak konusurlar[h.s)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çepni Boyu
Çepni boyu