Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi

Çapa Fen Lisesi, İstanbul'un Fatih ilçesinin Çapa semtindeki tarihi okuldur.

} Tanzimat`ın ilanından sonra öğretmen yetiştirmek amacıyla İstanbul`un en işlek mekanında 16 Mart 1848 tarihinde ilk Darülmuallim (Erkek Öğretmen Okulu) Padişah I. Abdülmecid`in iradesi ile Ahmet Cevdet Paşa öncülüğünde Öğretime başlamıştır.

1874 yılında ortaya çıkan ihtiyaç üzerine Darülmuallimin-i İdadi açıldı. 1890 yılında öğretmen okulu Sıbyan, Rüşdiye, İdadi ve í‚li kısımlarına ayrıldı. í‚li kısım ise Fen ve Edebiyat bölümlerine ayrıldı.

Bu dört kademeli okulun adı Darülmuallimin-i í‚li olarak yeniden düzenlendi. İkinci meşrutiyetin ilanından sonra 1908 yılında politik nedenlerle okula yeni Öğrenciler alınmamış, öğrenciler Darülfunun edebiyatı, riyaziye, tabiyat Şubelerine dağıtılmıştır. 1909-1910 öğretim yılında ise yatılı öğretmen okulu Resmen kapatıldı. Ancak bir yıl sonra yeniden açıldı. Darülfunun Edebiyat, Riyaziye, Tabiyat bölümlerinde okuyan öğrenciler Resim, Beden Eğitimi, Pedogoji ve Askerlik derslerini de kendi okullarında okuyorlardı.

Mimar Kemalettin tarafından 1900 yılında imar edilen Çapa`daki tarihi

Binasında 1 Mart 1951`de Yüksek Öğretmen Okulu olarak bütün bölümleriyle Yeniden açıldı. 1979 yılında yatılık kaldırılarak öğrenciler burslu hale getirildi. 1980 yılında yeniden eski statüye döndürüldü. Ancak öğrenci alınmadı. 1981 yılından sonra okul Hizmet İçi Eğitim Statüsü şekline dönüştürülen okul, 1985 yılında yatılı öğretmen yetiştirme merkezi haline getirildi.

1987`de ise Çapa Öğretmen Okulları kampüsüne geçici statü ile Pertevniyal Lisesi ve Devlet Kitapları Müdürlüğü taşındı. Ancak Hizmet İçi Eğitim Merkezi 1991 yılına kadar tarihi ana binada faaliyetini sürdürdü. 1991-1992 Öğretim yılında ise amacına uygun şekilde tarih kokan bu binada ÇAPA ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ açıldı. Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi Misyonu, vizyonu ve toplam kalite anlayışıyla gündüzlü ve yatılı şekilde öğretimine başarıyla devam etmektedir. Tecrübeli ve çalışkan eğitim kadrosu, yüksek zeka seviyeli öğrencileriyle Türk Milli Eğitimi`nin gururu olma amacını sürdürmektedir.

Durumu

Millet caddesi üzerinde görkemli binasıyla yüzyılı aşkın süredir İstanbul`u izlemekte olan Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi, eğitim kalitesi ve öğretmen kadrosuyla eşdeğerleri veya diğer birçok anadolu lisesinden ayrı bir konumdadır. Gelecek için öğretmen yetiştirdiklerinin farkında olan deneyimli öğretmen kadrosu ve halihazırdaki idari amiri Fahrettin Demir (2001-)öğrencileri buna göre hazırlama konsunda son derece titizdirler. OKS sınavı sonucu liseyi tercih edecek öğrenciler bu nedenle kendilerini, onlara önceden anlatılan lise hayatından başka bir konumda bulabilirler. Okulda 1 biyoloji, 1 kimya, 1 fizik, 1 bilgisayar ve 1 internet labaratuvarı bulunur. Bu okul mezunu ÖSS ye giren öğrencilere üniversitelerde eğitim fakültelerini seçmeleri halinde 0,24 katsayılı ek puan verilir. Bu da demektir ki okul birincisi bir öğrenci 100x0,24 sonucunda ÖSS puanına 24 katkı alır. Buna rağmen diğer bölümleri seçen öğrencilerden herhangi bir katsayı eksiltilmesi yapılmaz. Liseyi cazip kılan en önemli etmenlerden biri de budur.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi koordinatları: 41.014529, 28.936129

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi haritadaki konumu. Anadolu Öğretmen Lisesi
    Adres: MİLLET CAD.N:116 ÇAPA Telefon: 2125324252 Faks: 2125240383

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi ilgili konular